Serinus Energy zakończył testy związane w wykonaniem odwiertu Moftinu-1003 zlokalizowanym na rumuńskiej koncesji Satu Mare. Przeprowadzono je na trzech poziomach piaskowców nasyconych gazem ziemnym spośród sześciu zidentyfikowanych. Po zakończeniu tzw. operacji perforacji i uzbrajania odwiertu, rozpoczęto wspólne testy przepływu błękitnego paliwa dla wszystkich trzech badanych poziomów piaskowców. Z już uzyskanych danych wynika, że surowiec pozyskiwany z tego odwiertu zapewni komercyjną opłacalność inwestycji.

- Spółka z ogromną satysfakcją odnotowuje świetne wyniki testów z odwiertu Moftinu-1003. Nasz zespół wykonał odwiert z dużym wyprzedzeniem w stosunku do harmonogramu prac i znacznie poniżej wyznaczonego budżetu - twierdzi Jeffrey Auld, prezes i dyrektor generalny cytowany w komunikacie giełdowym. Dodaje, że spółka odkryła trzy nowe strefy gazonośne, a testy odwiertu wykazały wysoki wskaźnik przepływu gazu opłacalnego do wydobycia. - Sukcesy na odwiertach Moftinu-1007 i Moftinu-1003 pokazują, że nasz zespół potrafi szybko realizować działania na kolejnych odwiertach, z jednoczesnym utrzymaniem dyscypliny kosztów i bezpieczeństwa. Odwiert Moftinu-1003 wpłynie na znaczące zwiększenie produkcji w naszym zakładzie wydobywczym w Moftinu - dodał Auld.

Ostatnio Serinus Energy informował, że w II połowie sierpnia chce rozpocząć sprzedaż gazu wydobywanego z rumuńskich złóż. Do dziś jednak nie podał, czy faktycznie to nastąpiło. Wcześniej, bo pod koniec czerwca spółka rozpoczęła wstępny rozruch stacji gazowej Moftinu. Firma wykonała też odwiert Moftinu-1007. Został on już przyłączony do stacji gazowej i był wykorzystywany do przesyłu błękitnego paliwa w ramach rozruchu stacji gazowej. Podobnie uczyniono z wcześniej wykonanym odwiertem Moftinu-1000.

Giełdowi inwestorzy na opublikowane dziś przed sesją informacje o sukcesie testów na Moftinu-1003 zareagowali mocnym wzrostem popytu na akcje spółki. Rano ich kurs rósł nawet do 0,84 zł, czyli o 16,7 proc.