Surowce i paliwa

Unimot będzie rozwijał biznes gazu ziemnego

Grupa kapitałowa chce sukcesywnie pozyskiwać kolejnych odbiorców błękitnego paliwa. Nie wyklucza też ekspansji na rynki zagraniczne.

Robert Brzozowski, wiceprezes Unimotu, szans na rozwój biznesu gazu upatruje m.in. w dywersyfikacji dostaw surowca.

Foto: materiały prasowe

Jednym z obszarów rozwoju grupy Unimot w najbliższych latach będzie biznes gazu ziemnego. Zarząd stawia w tym obszarze na dywersyfikację działalności. – Wciąż obserwujemy stale rozwijający i zmieniający się rynek, na bieżąco dostosowując potencjalne cele, oraz aktywnie rozwijamy nasze struktury, by wykorzystywać pojawiające się szanse biznesowe. Bieżący rok jest wyzwaniem dla wszystkich uczestników sektora paliwowego, ale jednocześnie właśnie dzięki temu pojawiają się na rynku nowe możliwości rozwoju – mówi Robert Brzozowski, wiceprezes Unimotu.

Wzrost obrotów

Na rynku gazu giełdowa spółka obecna jest m.in. poprzez zależny Unimot System, który dostarcza błękitne paliwo do ponad 300 odbiorców w woj. mazowieckim. Z kolei firma Blue LNG dostarcza surowiec poprzez posiadane stacje regazyfikacji do 35 odbiorców w Białowieży, Wieleniu i Tucznie. W obu przypadkach dominujący udział mają klienci przemysłowi. – W najbliższych latach działalność obu spółek będzie polegała na zwiększaniu wolumenu dystrybuowanego i sprzedawanego gazu wraz z rozwojem istniejącej sieci gazowej, realizowanym poprzez przyłączenia do sieci gazowej kolejnych odbiorców – informuje Brzozowski. Handel błękitnym paliwem prowadzą również Unimot Energia i Gaz oraz Unimot. W I półroczu cała grupa zwiększyła sprzedaż gazu do 408,7 GWh (gigawatogodziny), czyli aż o 188 proc. w ujęciu rok do roku. To m.in. konsekwencja stosunkowo długiej zimy w tym roku, a co za tym idzie – rozciągniętego w czasie okresu grzewczego. Pomogła też duża zmienność cen, co zaowocowało wzrostem aktywności handlowej spółki. W konsekwencji grupa w I półroczu poprawiła przychody w biznesie gazu o 291 proc. (do 119,2 mln zł), a skorygowany zysk EBITDA o 43 proc. (do 5,3 mln zł).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.