Surowce i paliwa

Grupa Lotos szuka najlepszej opcji inwestycji w biopaliwa

Koncern realizuje m.in. projekty dotyczące produkcji biokomponentów ze zużytego oleju spożywczego i z biometanu. Ma też w portfelu wspólny przerób frakcji diesla z olejem roślinnym.
Foto: Bloomberg

W Grupie Lotos prowadzone są liczne projekty związane z produkcją biokomponentów, które mają być dodawane do paliw płynnych powstających na bazie ropy. Obecnie najbardziej zaawansowanym, chociaż realizowanym z opóźnieniem, jest ten dotyczący wytwarzania UCOME (ang. used cooking oil methyl esters, czyli estry ze zużytego oleju spożywczego).

Konsultacje i pandemia

W styczniu zależny Lotos Biopaliwa skierował na rynek zapytanie ofertowe dotyczące rozbudowy jego instalacji o węzły do zamiennej przeróbki zużytego oleju kuchennego lub oleju rzepakowego o wydajności 50 tys. ton rocznie. „W kwietniu dokonano otwarcia otrzymanych ofert i po ich analizie postanowiono o konieczności poproszenia o dostosowanie zaproponowanych rozwiązań techniczno-technologicznych do uwarunkowań spółki. Z końcem maja otwarto zaktualizowane oferty, które są obecnie weryfikowane pod kątem formalnym oraz poddawane analizie merytorycznej pod kątem techniczno-technologicznym" – informuje biuro prasowe Lotosu. W kolejnym etapie wyniki analiz dotyczących tej inwestycji mają być przedłożone stosownym strukturom korporacyjnym, co powinno nastąpić w III kwartale. Po uzyskaniu zgód właścicielskich, z początkiem 2022 r. planowane jest przejście do etapu realizacji inwestycji. Jej zakończenie ma z kolei nastąpić w I połowie 2024 r. Opóźnienie przy projekcie wartym ok. 112 mln zł spółka tłumaczy koniecznością przeprowadzenia dodatkowych konsultacji i trwającą pandemią.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.