REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

PKN Orlen: Koncern też inwestuje w technologie wodorowe

PKN Orlen to kolejna giełdowa spółka, która mocno stawia na rozwój technologii wodorowych. Koncern zapowiedział, że do końca przyszłego roku wybuduje we Włocławku tzw. hub wodorowy.
Foto: Adobestock

Docelowo będzie produkować na godzinę do 600 kg doczyszczonego wodoru, czyli pozbawionego substancji szkodliwych dla ogniw wodorowych używanych w różnego rodzaju pojazdach. W ramach inwestycji powstanie nie tylko instalacja wytwarzająca paliwo do zastosowania w transporcie, ale i infrastruktura logistyczna, a także stacje tankowania. – Doskonale zdajemy sobie sprawę z wyzwań związanych z globalnym trendem nowej mobilności, dlatego nasza strategia zakłada również sukcesywny rozwój paliw alternatywnych i technologii niskoemisyjnych. Jesteśmy przekonani, że w przyszłości wodór będzie bardzo istotnym paliwem wykorzystywanym w transporcie, dlatego intensyfikujemy nasze prace w tym obszarze – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodaje, że celem koncernu jest umacnianie pozycji lidera w tej branży.

Koncern zapowiada, że do końca sierpnia ogłosi postępowanie przetargowe na budowę hubu wodorowego we Włocławku. Będzie on zlokalizowany na terenie zakładu należącego do zależnego Anwilu. W pierwszym etapie moce produkcyjne instalacji będą wynosiły ok. 170 kg na godzinę. Jej konstrukcja pozwala jednak na elastyczne zwiększanie zdolności wytwórczych poprzez dobudowywanie kolejnych modułów, co będzie następowało wraz ze wzrostem popytu na wodór. Paliwo to w pierwszym etapie dystrybucji będzie przeznaczone głównie dla transportu publicznego i towarowego, w tym szynowego. W tej sprawie PKN Orlen podpisał już listy intencyjne o współpracy z: Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Krakowskim Holdingiem Komunalnym, MPK w Krakowie i Miastem Płock. Porozumienia z kolejnymi samorządami są w trakcie uzgodnień. Koncern podpisał też list intencyjny z Pesą Bydgoszcz na budowę lokomotywy zasilanej wodorem, która będzie wykorzystywana na potrzeby logistyczne PKN Orlen. Wraz z rozwojem rynku wodór trafi także do samochodów osobowych i autobusów dalekobieżnych. W długiej perspektywie spółka zakłada dostawy tego paliwa na potrzeby statków, promów i na cele grzewcze.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA