REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

PGNiG: Handel gazem przyniósł zysk

Pierwsze miesiące tego roku okazały się dla grupy PGNiG lepsze niż oczekiwał tego rynek. Wprawdzie przychody i zysk netto spadły w I kwartale, ale kluczowy wskaźnik, czyli oczyszczona EBITDA, wzrósł.
Foto: Bloomberg

W efekcie na otwarciu piątkowej sesji akcjami spółki handlowano po 3,81 zł, tj. cenie o 2,1 proc. wyższej niż w czwartek. PGNiG przede wszystkim zaskoczyło zyskami wypracowanymi w biznesie obrotu i magazynowania gazu, czyli w tym obszarze, który wcześniej przynosił straty. Wpływ na poprawę wyniku miało kilka czynników. Przede wszystkim spadły notowania ropy, która w dużym stopniu decyduje o tym, ile faktycznie koncern płaci za gaz importowany z Rosji i Kataru. Duże zyski przyniosły transakcje na instrumentach zabezpieczających. Ponadto od 1 marca spółka stosuje nowe, korzystniejsze niż dotychczas rozliczenia za błękitne paliwo kupowane w ramach kontraktu jamalskiego.

Wyższe zyski w I kwartale przyniosły też: dystrybucja gazu i wytwarzanie energii. Pierwszy z tych biznesów od wielu kwartałów ma duży i pozytywny wpływ na wyniki grupy. Teraz dodatkowo wzrosły m.in. za sprawą większych ilości przesyłanego do odbiorców surowca i dodatniego salda przychodów i kosztów z tytułu tzw. bilansowania systemu. Nie pomagały za to stosunkowo wysokie średnie temperatury powietrza. To miało również negatywny wpływ na biznes wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej. Co ciekawe, pomimo dość wyraźnego spadku sprzedaży energii, PGNiG w tym biznesie zarobiło więcej niż rok temu. Przyczyną były prawdopodobnie wyjątkowo niskie ceny surowców, w tym zwłaszcza węgla, który stanowi głównie paliwo w większości elektrociepłowni należących do koncernu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA