Surowce i paliwa

Więcej gazu, mniej węgla z zagranicy

Resort energii chce opierać bezpieczeństwo kraju na własnym węglu i własnej energii. Co z gazem?
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Lokaj

Negatywną konsekwencją scenariusza przewidzianego w krajowym planie dla energii i klimatu będzie wzrost importu gazu i istotne pogorszenie warunków samowystarczalności energetycznej kraju – napisał resort energii w dokumencie przesłanym do Komisji Europejskiej. Przekonuje jednocześnie, że już w 2025 r. Rosja znajdzie się poza pierwszą trójką największych dostawców tego surowca do naszego kraju. Dziś jest na pierwszym miejscu.

Rosja poza podium?

Projekt krajowego planu dla energii i klimatu, który stanowi polski wkład do wypełnienia przez Unię Europejską jej celów klimatyczno-energetycznych, zawiera m.in. prognozy importu energii elektrycznej i surowców energetycznych. Z dokumentu wynika, że istotnie wzrośnie na rzecz importu saldo handlowe gazem ziemnym. W 2015 r. wynosiło ono 9,9 Mtoe (milionów ton oleju ekwiwalentnego) i ma się zwiększyć do 14,6 Mtoe w 2030 r. i do 17,6 Mtoe w roku 2040. Rządowa strategia przewiduje jednak dywersyfikację źródeł dostaw tego surowca poprzez inwestycje umożliwiające transport gazu z Norwegii i intensyfikację zakupu gazu skroplonego z USA. W efekcie resort energii przyjął optymistycznie, że już w 2025 r. Rosja wypadnie z listy trzech największych dostawców gazu do Polski. Na pierwszym miejscu znajdzie się Norwegia, za nią USA i Niemcy. Taki stan ma się utrzymać do 2040 r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.