Surowce i paliwa

Grupa Mennice Krajowe uruchamia giełdę złotych sztabek

Rynek złota w Polsce dopiero raczkuje, notowana na NewConnect spółka postanowiła poprawić płynność obrotu sztabkami
Foto: AFP

Polacy z roku na rok kupują coraz więcej złota, na rynku pojawiają się kolejne spółki handlujące kruszcem. Możliwość wyjścia z inwestycji ogranicza się w zasadzie do zbycia sztabek podmiotowi, który je sprzedał (i który pobiera za to opłatę), handel odbywa się też na portalach aukcyjnych.

Grupa Mennice Krajowe, jeden z mniejszych graczy na rynku, notowany na NewConnect, postanowił poprawić płynność rynku wtórnego uruchamiając specjalny portal – www.GieldaMennicy.pl.

Jak wyjaśnia spółka, sprzedaż sztabek będzie możliwa po zdeponowaniu i sprawdzeniu złota przez Grupę Mennice Krajowe.

- Jest to projekt, który być może zrewolucjonizuje polski rynek dystrybutorów złota. Teraz to w rękach użytkowników będzie leżała kwestia ustalania cen kruszcu. Zakupu złota można dokonać już od minimalnych wartości – 1 gram złota po kursie ustalonym samodzielnie przez kupującego. Jeżeli jego kurs zgra się z kursem osoby wystawiającej złoto na sprzedaż, zostanie między nimi sfinalizowana transakcja, a środki w formie pieniężnej oraz w postaci złota odpowiednio zaksięgowane na ich kontach – mówi cytowany w komunikacie Bartłomiej Knichnicki, prezes Grupy Mennice Krajowe. - Deponując w Giełdzie Mennicy np. sztabkę 100 g możemy sprzedać zarówno 10 g, 29 g 77 g itd., a resztę z powrotem wybrać jeśli będziemy mieli taką ochotę. Giełda Mennicy gwarantuje odpowiedni podział sztabek na dowolną gramaturę – dodaje.

W I kwartale Grupa Mennice Krajowe sprzedała osobom fizycznym około 70 kg złota. Liderem rynku jest giełdowa Mennica Polska ze sprzedażą na poziomie około 400 kg w I kwartale.

W 2011 roku cały rynek był szacowany na około 3 tony.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.