Przemysł

Obroty dystrybutorów rosną. Czas na marże

Inter Cars, Auto Partner i Oponeo notują wzrost przychodów. By przekonać inwestorów, muszą popracować nad rentownością.
Foto: Adobestock

Inter Cars, Auto Partner i Oponeo notują wzrosty przychodów. Dwucyfrowe tempo zwyżki sprzedaży w I–III kwartale zapowiada, że ten rok będzie rekordowy. Eksperci widzą miejsce na wzrost wyników w przyszłym roku wspierany nie tylko efektem skali, lecz także poprawiającymi się marżami, które w ostatnich kwartałach były pod presją kosztów. – Perspektywy branży dystrybutorów części samochodowych nadal postrzegamy pozytywnie, mimo zmniejszenia dynamiki przyrostów obrotów w minionych kwartałach. Wsparciem dla sprzedaży pozostaje relatywnie mocne otoczenie makroekonomiczne z poprawiającą się kondycją gospodarstw domowych na czele. Nadal wsparciem dla branży pozostaje rozwój sprzedaży na eksport – wskazuje Adam Anioł, analityk BM BNP Paribas.

Jest miejsce na poprawę

Inter Cars, lider polskiego rynku dystrybucji, nie rośnie już tak dynamicznie jak dawniej, ale spółka ma wciąż sporo do zaoferowania inwestorom. – Oczekujemy w przyszłym roku dalszego wzrostu przychodów za sprawą utrzymującego się w regionie silnego popytu na samochodowe części zamienne. Rentowność spółki powinny wspierać wprowadzone w br. zmiany: nowy projekt w odniesieniu do cen, który zaowocował ich wzrostem, zmniejszenie liczby dostawców, które poprawiło cykl rotacji zapasów, ograniczenie działań marketingowych, zamrożenia projektów o ujemnej rentowności w krótkim okresie, utrzymanie liczby filii w Polsce, co pomogło utrzymać stały poziom kosztów oraz uruchomienie programu finansowania dla dostawców – wylicza Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM BOŚ.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.