Przemysł

Arctic Paper: Dodatkowa gotówka

Obligatariusze Rottnerosa, szwedzkiej spółki zależnej Arctic Paper, dali zielone światło na wypłatę przez nią dodatkowej dywidendy w kwocie około 107 mln koron szwedzkich (czyli ok. 43 mln zł). Decyzję o wypłacie formalnie musi zatwierdzić walne zgromadzenie Rottnerosa, w którym Arctic posiada ponad 51 proc. udziału w akcjach i głosach.
Foto: Adobestock

Perspektywa wypłaty dodatkowej dywidendy przez spółkę zależną Arctica będzie miała pozytywny wpływ na sytuację finansową papierniczej grupy. – Dodatkowa dywidenda z Rottnerosa, gdzie Arctic ma ok. 51 proc. udziałów, to ok. 22 mln zł do spółki. Wraz z drugą częścią płatności za nieruchomość po Mochenwangen (9–10 mln zł) i przy poprawie wyników operacyjnych wskutek ok. 30-proc. rok do roku spadku kosztów celulozy liczymy, że wskaźnik dług netto/EBITDA części papierniczej powinien spaść poniżej 3 na koniec III kwartału 2019 r. wobec blisko 4 po pierwszym półroczu – szacuje Krystian Brymora, analityk DM BDM.

Głównym czynnikiem sprzyjającym poprawie rentowności grupy jest korzystne otoczenie w postaci spadających od początku tego roku cen celulozy. W ocenie zarządu zmiana trendu na rynku podstawowego surowca, będącego głównym składnikiem kosztów, miała istotny wpływ na wyniki III i IV kwartału. – Ceny celulozy spadają z miesiąca na miesiąc. Sądzę, że do końca tego roku rynek pozostanie w trendzie spadkowym – oczekiwał Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper, podsumowując we wrześniu wyniki II kwartału. Równocześnie podtrzymał zawarty w strategii cel osiągnięcia 10-proc. rentowności EBIT biznesu papierowego do 2022 r. Jednym ze środków ma być realizowany plan oszczędności, który w 2020 r. ma przynieść 40 mln zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.