REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Przemysł

Akcje AC rekordowo drogie

W trakcie poniedziałkowej sesji notowania producenta instalacji LPG i CNG rosły nawet o prawie 3 proc., osiągając nowy historyczny rekord.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Inwestorzy pozytywnie przyjęli wynikowy raport spółki za I kwartał. W  tym okresie AC Autogaz wypracował prawie 12,4 mln zł zysku netto, o ponad 19 proc. więcej niż analogicznym okresie poprzedniego roku. Zysk operacyjny zwiększył się o ponad 20 proc. osiągając poziom 15,2 mln zł. Przychody ze sprzedaży sięgnęły 63,5 mln zł i były o blisko 7 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Jak podała spółka, popytowi na wyroby autogazowe spółki sprzyjają korzystne na większości rynków sprzedażowych relacje autogazu do benzyny i diesla. Na działalność spółki korzystny wpływ wywiera również osłabienie średniego kursu PLN względem dolara i euro oraz akcentowany coraz mocniej na świecie ekologiczny aspekt napędzania samochodów paliwami alternatywnymi, w tym gazem CNG i LPG.

Wzrost przychodów napędzała w dużej mierze sprzedaż na rynkach zagranicznych.  - Wzrost sprzedaży eksportowej w raportowanym okresie to głównie efekt rosnącej sprzedaży instalacji gazowych na rynkach byłego ZSRR w związku z upowszechnianiem autogazu i wyrobów Spółki na tych rynkach. Systematyczne poszerzenie asortymentu o własnej produkcji komponenty mechaniczne umożliwia większą sprzedaż kompletnych systemów, jak też zastępowanie towarów importowanych własnymi produktami. Najwyższą wartość sprzedaży systemów instalacji gazowych spółka realizuje w Europie, w tym w Rosji i na Ukrainie. Widoczny wzrost sprzedaży w Ameryce Łacińskiej odbywa się głównie w Meksyku. Spółka systematycznie umacnia i zwiększa swoją sprzedaż na wszystkich kierunkach eksportowych. Zawirowania polityczne i gospodarcze, w tym pogorszenie relacji cen autogazu do paliw konwencjonalnych na niektórych rynkach eksportowych (np. Brazylii) ograniczyły ten wzrost sprzedaży - wyjaśniła spółka w raporcie.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA