REKLAMA
REKLAMA

Przemysł

Komornik wchodzi do Ursusa. Akcje w dół

Chętnych do sprzedaży akcji lubelskiej spółki było tak wielu, że czwartkowy handel jej walorami wystartował z dużym poślizgiem
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Na otwarciu sesji teoretyczny kurs otwarcia wynosił 1,60 zł, co oznaczałoby ponad 20-proc. zniżkę. Pierwsze transakcje zawarto dopiero przed południem przy cenie 1,65 zł, o 18 proc. poniżej ceny odniesienia z poprzedniej sesji.

Czwartkowa wyprzedaż to odpowiedź inwestorów na komunikat o zajęciu części majątku spółki przez komornika, działającego na wniosek PKO BP, celem wyegzekwowania należności głównej w kwocie 10 mln zł i odsetek w wysokości 618 tys. zł. Przedmiotem zajęcia są zbiór rzeczy ruchomych przeznaczonych do przetworzenia, a także zapasy magazynowe znajdujące się w Lublinie.

- PKO BP  rozpoczął egzekucję z zabezpieczeń rzeczowych, pomimo otwarcia w dniu 7 listopada 2018r. przyspieszonego postępowania układowego wobec Ursus oraz pomimo prowadzonych przez emitenta z bankiem rozmów i negocjacji odnośnie spłaty zobowiązań – poinformowała spółka w komunikacie.

- Czynności komornika wykonywane na wniosek PKO BP  utrudniają działalność Ursus w restrukturyzacji, m.in. dlatego, iż zostały skierowane do przedmiotu zabezpieczenia niezbędnego do prowadzenia przedsiębiorstwa - tj. surowców, materiałów i półproduktów, z których spółka na bieżąco korzysta na potrzeby prowadzonej produkcji – dodano.

Ursus podjął stosowne działania prawne zmierzające do zawieszenia postępowania egzekucyjnego oraz do uchylenia zajęć, dodano w informacji.

Równocześnie pojawił się komunikat, że główny akcjonariusz Ursusa  - Andrzej Zarajczyk - za pośrednictwem spółki Invest-Mot w ostatnich dniach sprzedał 722 tys. akcji spółki, zmniejszając udział w akcjonariacie z 41,72 do 40,61 proc. - Środkami pozyskanymi ze sprzedaży akcji Emitenta główny akcjonariusz zamierza poprawić płynności finansową w grupie kapitałowej POL-MOT Holding – wyjaśniła spółka w komunikacie.

W związku z trudną  sytuacją finansową Ursus jest w trakcie przyspieszonego postępowania układowego. Będący jego częścią plan restrukturyzacyjny zakłada sprzedaż aktywów, zwiększenie przychodów z działalności, zwiększenie marży oraz optymalizację kosztów. W ramach podjętych działań z końcem grudnia Ursus zawarł z PG Energy Capital Management warunkową umowę sprzedaży wszystkich posiadanych akcji spółki zależnej Ursus Bus. Losy tej transakcji miały się wyjaśnić do końca marca.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA