REKLAMA
REKLAMA

Przemysł

Komornik wchodzi do Ursusa. Akcje w dół

Chętnych do sprzedaży akcji lubelskiej spółki było tak wielu, że czwartkowy handel jej walorami wystartował z dużym poślizgiem
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Na otwarciu sesji teoretyczny kurs otwarcia wynosił 1,60 zł, co oznaczałoby ponad 20-proc. zniżkę. Pierwsze transakcje zawarto dopiero przed południem przy cenie 1,65 zł, o 18 proc. poniżej ceny odniesienia z poprzedniej sesji.

Czwartkowa wyprzedaż to odpowiedź inwestorów na komunikat o zajęciu części majątku spółki przez komornika, działającego na wniosek PKO BP, celem wyegzekwowania należności głównej w kwocie 10 mln zł i odsetek w wysokości 618 tys. zł. Przedmiotem zajęcia są zbiór rzeczy ruchomych przeznaczonych do przetworzenia, a także zapasy magazynowe znajdujące się w Lublinie.

- PKO BP  rozpoczął egzekucję z zabezpieczeń rzeczowych, pomimo otwarcia w dniu 7 listopada 2018r. przyspieszonego postępowania układowego wobec Ursus oraz pomimo prowadzonych przez emitenta z bankiem rozmów i negocjacji odnośnie spłaty zobowiązań – poinformowała spółka w komunikacie.

- Czynności komornika wykonywane na wniosek PKO BP  utrudniają działalność Ursus w restrukturyzacji, m.in. dlatego, iż zostały skierowane do przedmiotu zabezpieczenia niezbędnego do prowadzenia przedsiębiorstwa - tj. surowców, materiałów i półproduktów, z których spółka na bieżąco korzysta na potrzeby prowadzonej produkcji – dodano.

Ursus podjął stosowne działania prawne zmierzające do zawieszenia postępowania egzekucyjnego oraz do uchylenia zajęć, dodano w informacji.

Równocześnie pojawił się komunikat, że główny akcjonariusz Ursusa  - Andrzej Zarajczyk - za pośrednictwem spółki Invest-Mot w ostatnich dniach sprzedał 722 tys. akcji spółki, zmniejszając udział w akcjonariacie z 41,72 do 40,61 proc. - Środkami pozyskanymi ze sprzedaży akcji Emitenta główny akcjonariusz zamierza poprawić płynności finansową w grupie kapitałowej POL-MOT Holding – wyjaśniła spółka w komunikacie.

W związku z trudną  sytuacją finansową Ursus jest w trakcie przyspieszonego postępowania układowego. Będący jego częścią plan restrukturyzacyjny zakłada sprzedaż aktywów, zwiększenie przychodów z działalności, zwiększenie marży oraz optymalizację kosztów. W ramach podjętych działań z końcem grudnia Ursus zawarł z PG Energy Capital Management warunkową umowę sprzedaży wszystkich posiadanych akcji spółki zależnej Ursus Bus. Losy tej transakcji miały się wyjaśnić do końca marca.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA