Przemysł

Największe wyzwania na 2019 r. dla spółek przemysłowych

W ocenie analityków DM mBanku wyniki IV kwartału przyniosą kontynuację pozytywnego trendu. W tym roku warunki do ich poprawy będą bardziej wymagające.
Foto: AFP

- Przed spółkami przemysłowymi ostatni kwartał poprawy rezultatów w ujęciu rok do roku. Na 23 prognozy w IV kwartale 2018 r.  60 proc. firm powinno poprawić r/r wyniki, a 20 proc. pogorszyć. Największy potencjał do pozytywnych zaskoczeń mają AC, Amica, Famur, Kernel i TIM. Negatywnych JSW, KGHM i Tarczyński. Obawiamy się, że przy okazji publikacji wyników  za IV kwartał  zarządy mogą studzić oczekiwania na 2019 rok z uwagi na wyższe koszty (energia plus płace) oraz niesprzyjające otoczenie dla eksporterów (spadek PMI w Niemczech) - uważają eksperci biura.

Zwracają uwagę, że spółki przemysłowe już reagują na gorsze dane z niemieckiej gospodarki. -  O spowolnieniu informowały już Grupa Kęty, gdzie w IV kwartale z wysokich poziomów obniżył się poziom zamówień w segmencie wyrobów wyściskanych (papierek lakmusowy na koniunkturę w przemyśle). Dodatkowo o trudniejszych negocjacjach na początku 2019 roku informowały Cognor i PGO. Oczekujemy, że znaczący eksporterzy do Niemiec mogą w najbliższym czasie sygnalizować osłabienie tempa zamówień na początku roku. Wśród spółek o dużej ekspozycji na niemieckich klientów znajdziemy Alumetal, Boryszew, Cognor, Hydrotor, Impexmetal, Ergis, Forte, Kęty, Mangatę, Lenę Lighting, Relpol, PGO, Pfleiderera - wyliczają.

Wśród spółek przemysłowych analitycy DM mBanku najbardziej przekonani są do inwestycji w akcje: Amiki (przełamanie spadkowej dynamiki oczyszczonych rezultatów w II kwartale; dwucyfrowe dyskonta do innych producentów AGD), Famuru (perspektywa poprawy wyników r/r w kolejnych kwartałach; około 9 proc. stopa dywidendy w 2019 roku) i Kernela (wyraźne przełamanie spadkowego trendu w kolejnych kwartałach; dynamiczna poprawa wyników w 2019 roku). Z mniejszych spółek ich faworytem pozostaje AC Auto Gaz, Pozbud i TIM.

Negatywnie podchodzą do inwestycji w akcje Ergisu (inflacja kosztów osobowych i energetycznych w 2019 roku; duża konkurencja w branży) oraz Tarczyńskiego (spadek wyników w IV kwartale 2018r., inflacja osobowych i energetycznych w 2019 roku).

Powiązane artykuły