Profesjonalny inwestor

Kryptowaluty skazane na wzrost czy na pęknięcie kolejnej bańki?

Od marca rynek cyfrowych monet mocno zyskuje. Napędza go m.in. rozwój projektów w ramach zdecentralizowanych finansów. Nowy trend budzi nadzieje i spore obawy.
Foto: Adobestock

Na początku tygodnia kapitalizacja rynku kryptowalut zbliżyła się do 400 mld USD. To oznacza, że od marcowego dołka zwiększyła się blisko trzykrotnie. W tym czasie czołowe kryptowaluty – bitcoin, ethereum i XRP – zanotowały wzrost kursu wynoszący odpowiednio 203 proc., 433 proc. i 162 proc. Część analityków tego rynku uważa, że to dopiero początek nowej hossy, zgodny m.in. z „halvingowym" cyklem bitcoina. Nie brakuje jednak takich, którzy ostrzegają przed narastającą bańką związaną z projektami DeFi, czyli zdecentralizowanymi finansami. Pytanie więc, co nas czeka – boom czy crash?

Optymistyczne prognozy

Użytkownik o pseudonimie PlanB, twórca najbardziej znanego modelu prognostycznego dla bitcoina „Stock to flow" (S2F), pisał ostatnio na Twitterze, że „cierpliwość jest cnotą". Na jego koncie, obserwowanym przez 129 tys. osób, pojawił się wykres porównujący zmiany notowań bitcoina po poprzednich dwóch halvingach. Okazuje się, że po czterech miesiącach po ostatnim podziale nagrody ścieżka zmian mieści się między tymi z okresu 2012–2016 i 2016–2020. Mówiąc więc wprost – na razie wszystko układa się w granicach statystyczno-historycznej normy. I jeśli tak pozostanie, to perspektywy są optymistyczne. – Według S2F w obecnym cyklu halvingowym, który kończy się w 2024 r., cena docelowa powinna wynieść 288 000 USD – czytamy na portalu Cointelegraph.com. Korzystając z tych samych analogii, serwis analityczny Econometrics pokusił się o prognozę na koniec tego roku. Wynika z niej, że w grudniu kurs bitcoina sięgnie 41 000 USD, o ile siła analogii pozostanie na takim samym poziomie jak obecnie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.