Profesjonalny inwestor

UOKiK ostrzega przed FutureNet i FutureAdPro – to mogą być piramidy!

Z tytułowymi projektami związana jest także kryptowaluta – futurocoin. Należy więc być ostrożnym również wtedy, gdy nabywamy to aktywo.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Obie firmy uzależniają korzyści od tego, że ktoś będzie werbował kolejnych uczestników. System przestanie działać, gdy nie będą do niego przystępowały inne osoby. Zazwyczaj w tego typu schematach pieniądze trafiają głównie do pomysłodawców piramidy – to słowa Marka Niechciała, prezesa UOKiK, cytowane na stronie urzędu. Jak widać, nikt się nie patyczkuje i wprost nazywa tytułowe projekty schematami Ponziego. „Konsumenci mogą stracić swoje pieniądze. Dlatego oficjalnie ostrzegamy: nie kupujcie oferowanych pakietów, nie wprowadzajcie znajomych do system" – czytamy na stronie UOKiK. Tytułowymi serwisami zarządzają dwie firmy: BCU Trading z Dubaju i Futurenet Ukraine ze Lwowa. UOKiK wszczął przeciw nim postępowanie i postawił im zarzuty. Serwisami interesuje się również Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu i prowadzi śledztwo.

Co więcej, oprócz FutureNet i FutureAdPro wprowadzono również kryptowalutę – futurocoin. Ma ona własny blockchain, ale główne węzły (tzw. masternody) odpowiadające za funkcjonowanie sieci są własnością twórców. Nie jest to więc projekt zdecentralizowany jak bitcoin, ale scentralizowany. FuturoCoin jest notowany na pięciu giełdach, w tym na BitBayu. W serwisie Coinmarketcap.com w zakładce „Ratings" nie ma żadnej wzmianki o wystawionych projektowi opiniach. Cena jest w trendzie spadkowym i obecnie oscyluje przy poziomie 3,05 USD za sztukę.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.