Profesjonalny inwestor

Kapitalizacja kryptowalut na rekordowym poziomie

Bitcoin, ethereum, XRP, dogecoin, cardano i EOS to szóstka kryptowalut, którym przyglądamy się pod kątem analizy technicznej. Okazuje się, że nie wszystkie kursy rosną tak jak bitcoina.
Foto: Adobestock

W czwartek kapitalizacja rynku kryptowalut doszła do 1,13 bln USD. To historyczny rekord. To efekt trwającej na tym rynku hossy, która obejmuje nie tylko bitcoina, ale też coraz szerszą paletę altcoinów, co widać m.in. po analizowanych wykresach.

Projekt Satoshiego Nakamoto pozostaje jednak niezmiennie numerem jeden. Jego udział w całym rynku sięgał w czwartek 61,7 proc. To o 8 pkt proc. mniej niż na początku stycznia, ale należy tutaj zauważyć dwie kwestie. Pierwsza – 8 stycznia BTC ustanowił ATH przy 40 000 USD, a w czwartek notowany był 11 proc. niżej. Druga – w styczniu o 77 proc. podrożało ethereum, największy konkurent bitcoina, dzięki czemu jego udział w rynku zwiększył się z 11 proc. do 15 proc. Żadna inna kryptowaluta nie posiada dwucyfrowego udziału w rynku, więc lider i wicelider zdają się mieć dość silne pozycje, co zapewne prędko zmianie nie ulegnie. Ciekawie dzieje się natomiast na trzecim miejscu w rankingu kapitalizacji. Pomijając tethera, który jest typowym stablecoinem, mamy walkę między projektami XRP i Polkadotem. Kapitalizacja pierwszego wynosiła w czwartkowe popołudnie 17,6 mld USD, a drugiego 18,3 mld USD.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.