Pracownicze plany kapitałowe PPK

Duże firmy uruchomiły już pracownicze plany kapitałowe

12 listopada tego roku minął termin, w którym duże przedsiębiorstwa miały obowiązek podpisania z instytucjami finansowymi umów o prowadzenie PPK. Wygląda na to, że niemal wszystkie zdążyły to zrobić.

Do 26 października do PFR wpłynęły potwierdzenia od 3871 firm o podpisaniu umów dotyczących zarządzania PPK. To 97 proc. uczestników pierwszego etapu programu. Objął on blisko 4 tys. przedsiębiorstw zatrudniających 3,3 mln osób.

Foto: Adobestock

Pierwszy etap programu PPK ruszył 1 lipca 2019 r. i objął największe firmy, czyli takie, które na koniec zeszłego roku zatrudniały co najmniej 250 osób. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) poinformował, że do 26 października 3871 firm potwierdziło podpisanie umów o zarządzanie PPK. To 97 proc. przedsiębiorstw uczestniczących w tej fazie programu. Nie są to dane ostateczne.

Na razie nie ma żadnych oficjalnych informacji, jaka część pracowników dużych firm zdecydowała się na dodatkowe oszczędzanie na emeryturę w ramach PPK.

– 12 listopada minął termin, w którym firmy muszą wybrać instytucję finansową, jaka poprowadzi u nich PPK. Dopiero po podpisaniu umów będzie wiadomo, ilu pracowników chce uczestniczyć w programie – mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR.

Firmy mają dodatkowy czas na przekazanie informacji na temat zawartych umów do ewidencji prowadzonej przez PFR. Na oficjalne dane trzeba więc jeszcze trochę poczekać. Należy się ich spodziewać zapewne pod koniec listopada.

Instytucje chętne do zajęcia się PPK

Do zarządzania i prowadzenia PPK dopuszczono 20 instytucji finansowych. Są to (w kolejności alfabetycznej): Aegon PTE, TFI Allianz Polska, AXA TFI, Aviva Investors Poland TFI, BNP Paribas TFI, BPS TFI, Compensa TUnŻ Vienna Insurance Group, Esaliens TFI, Generali Investments TFI, Investors TFI, Millennium TFI, Nationale-Nederlanden PTE, NN Investment Partners TFI, Pekao TFI, PFR TFI, PKO TFI, Pocztylion-Arka PTE, TFI PZU, Santander TFI, Skarbiec TFI.

Jak widać, w grupie tej dominują towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI); jest ich aż 16. Gotowość zarządzania PPK zgłosiły także trzy powszechne towarzystwa emerytalne (PTE, dotąd prowadziły głównie OFE) oraz jedno towarzystwo ubezpieczeń na życie. Spośród tych instytucji firmy wybierały partnerów.

PFR nie podał na razie dokładnych, kompletnych danych o tym, kto z kim zawarł umowę. Ale wiadomo już na przykład, że wśród firm, które zdecydowały się na współpracę z PZU, są m.in.: PKN Orlen, Energa, Coca-Cola, PKP InterCity, Orbis, Herbapol, Wittchen i Vistula. Z kolei właściciel sieci Biedronka, firma Jeronimo Martins, podpisał umowę w tej sprawie z PKO TFI.

Kryteria wyboru zarządcy

Za zarządzanie PPK instytucje finansowe pobiorą opłaty w wysokości do 0,5 proc. zgromadzonych aktywów netto. To maksymalny pułap. Większość instytucji zdecydowała się na niższy poziom. Średnia opłat wynosi 0,37 proc., a rozpiętość – od 0,32 do 0,5 proc. Dane te nie obejmują promocji, jakie niektóre z instytucji finansowych wprowadziły w początkowym okresie działania PPK. Promocje te polegają przede wszystkim na niepobieraniu opłat za zarządzanie. Instytucje finansowe mogą też liczyć na premię za wyniki. Jej wysokość to 0,1 proc. aktywów netto.

Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez firmę doradczą KPMG, wśród kryteriów wyboru instytucji do zarządzania PPK najważniejsze były: doświadczenie w zarządzaniu funduszami na polskim rynku (60 proc. wskazań) i efektywność w zarządzaniu aktywami potwierdzona historycznymi wynikami inwestycyjnymi (58 proc.). Na trzecim miejscu znalazła się wysokość opłat za zarządzanie (48 proc.).

Na dalszych pozycjach w hierarchii kryteriów wymienianych przez firmy znalazły się m.in.: oferowane narzędzia wsparcia informatycznego dla pracowników i pracodawcy; zakres i jakość wsparcia dla pracowników i pracodawcy; doświadczenie zespołu zarządzającego aktywami; a także dodatkowe korzyści dla pracowników (bonusy, rabaty itp.).

Poza tym przedsiębiorstwa oczekują od instytucji finansowej wybranej do zarządzania PPK m.in.: dedykowanego opiekuna do kontaktów dla pracowników działu odpowiedzialnego za prowadzenie tego programu w firmie; przeprowadzenia akcji informacyjnej; spotkań i szkoleń dla pracowników. Ważna jest również integracja systemów kadrowo-płacowych firmy z systemem do obsługi PPK. Firmy chciałyby także dostawać materiały informacyjne, broszury i plakaty.

Przed nami kolejne etapy

Już 1 stycznia 2020 r. obowiązkiem utworzenia PPK objęta zostanie kolejna grupa przedsiębiorstw, tym razem zatrudniających od 50 do 249 pracowników. Według szacunków takich firm jest kilkanaście tysięcy. Część z nich nie dysponuje rozbudowanymi działami obsługi pracowników. Dlatego w ocenie części ekspertów wprowadzenie tam PPK może być trudniejsze.

A to jeszcze nie koniec. Trzeci etap programu ruszy 1 lipca 2020 r. Będzie dotyczył firm, które zatrudniają co najmniej 20 osób. Natomiast 1 stycznia 2021 r. do programu przystąpią pozostałe firmy oraz instytucje publiczne. ¶

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.