Część średnich firm wybierze PPE

Wygląda na to, że po ucieczce części największych firm przed PPK w PPE teraz zrobi to część średnich firm.

Publikacja: 06.12.2019 05:13

Część średnich firm wybierze PPE

Foto: Adobestock

Pierwsze pracownicze plany kapitałowe ruszyły w połowie roku. Na początek w największych firmach, które zatrudniają co najmniej 250 osób. Z czasem program będzie obejmował coraz mniejsze przedsiębiorstwa. Docelowo PPK będą musiały zaoferować swoim pracownikom niemal wszystkie firmy i instytucje. Zwolnieni z tego obowiązku będą mikroprzedsiębiorcy, którzy zatrudniają mniej niż dziesięciu pracowników i każdy z tych pracowników złoży deklarację o rezygnacji z oszczędzania w PPK. Zwolnienie obejmie też te firmy, które prowadzą u siebie pracownicze programy emerytalne. Jednak do PPE musi w firmie należeć co najmniej 25 proc. załogi, a składka, którą pracodawca wpłaca na konto pracownika w PPE, nie może być niższa niż 3,5 proc. jego pensji brutto.

Duże firmy uciekały w PPE

Już przed startem pierwszego etapu PPK, tego, który objął największe firmy, okazało się, że część z nich zamiast pracowniczych planów kapitałowych woli zaoferować swoim pracownikom pracownicze programy emerytalne. Łatwo to było zauważyć w danych Komisji Nadzoru Finansowego na temat liczby złożonych przez firmy wniosków o wpis programu do rejestru PPE.

– Na przełomie 2018 i 2019 r. organ nadzoru odnotował ponadstandardowy, ciągły i regularny wzrost ilości wniosków o wpis pracowniczych programów emerytalnych – informował nas Jacek Barszczewski, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego. – Kumulacja liczby składanych wniosków o wpis programu do rejestru PPE nastąpiła od września 2018 r. do lutego 2019 r. – dodał.

GG Parkiet

W efekcie 4 czerwca 2019 r. funkcjonowało 1540 PPE. To spory wzrost w porównaniu z wcześniejszymi latami. Na koniec 2016 r. działających PPE było 1036, na koniec 2017 r. – 1054, a na koniec 2018 r. – 1232.

Jak się jednak okazuje, to nie koniec. Dziś pierwszy etap programu PPK mamy już za sobą. Blisko 4000 największych firm udostępniło je swoim pracownikom. Przed nami drugi etap. Od początku 2020 r. PPK obejmą średnie firmy, które zatrudniają od 50 do 240 osób.

Średnie też patrzą na PPE

Tymczasem, jak pokazują dane KNF, liczba PPE i wniosków składanych o zgodę na ich uruchomienie ciągle rośnie. Okazuje się, że podczas gdy w 2015 r. do rejestru PPE wpisano 24 pracownicze programy emerytalne, w 2016 r. – 23, a w 2017 r. – 48, to w 2018 r. wpisów było 206, w 2019 r. od stycznia do czerwca – 348, a od lipca do 27 listopada – 312. W chwili obecnej działa już 1861 PPE. KNF rozpatruje przy tym kolejnych 80 wniosków o wpis lub wpis zmian do rejestru PPE. Liczba wniosków o wykreślenie PPE z rejestru jest w jego ocenie marginalna.

– Dane te pokazują znaczący wzrost liczby wniosków o wpis do rejestru PPE w ostatnich dwóch latach – komentuje Jacek Barszczewski. Nie chce oceniać, czy rosnąca liczba PPE ma związek z programem pracowniczych planów kapitałowych. – KNF nie prowadzi badań na temat przyczyn zakładania PPE, w związku z tym trudno nam jednoznacznie wskazać, czy istnieje związek między zwiększoną liczbą wniosków o wpis do rejestru PPE a startem programu PPK, również w odniesieniu do firm, które zatrudniają od 50 do 249 pracowników – tłumaczy.

Taki związek widzi Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego. – Rzeczywiście jest tak, że widzimy większe zainteresowanie produktami PPE w grupie średniej wielkości podmiotów zatrudniających. Jednakże nie widzimy, aby to był proces masowy. Trzeba pamiętać, że PPE jest znacząco bardziej kosztownym rozwiązaniem dla pracodawcy niż PPK. A w dzisiejszych czasach pracodawcy liczą prawie każdą złotówkę. Co więcej, średnia partycypacja w PPE jest dużo większa niż w PPK (prawie dwukrotnie większa), co jeszcze zwiększa rzeczywiste koszty – tłumaczy.

Pracownicze plany kapitałowe
Trudne pięć lat, ale PPK powoli rosną
Pracownicze plany kapitałowe
PPK są dla giełdy skromnym wsparciem
Pracownicze plany kapitałowe
Wartość aktywów PPK szybko rośnie. Czy to zachęci nowych uczestników?
Pracownicze plany kapitałowe
W PPK przydałyby się zmiany
Pracownicze plany kapitałowe
Niewiele wypłat na hipotekę i leczenie
Pracownicze plany kapitałowe
Dobre wieści z rynku PPK. Aktywa w górę. Teraz to już 10 mld zł