Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
2 zdjęcia
ZobaczWszystkie biura maklerskie biorące udział w organizowanej przez „Parkiet" rywalizacji portfeli fundamentalnych w 2019 roku poprawiły swój stan posiadania. Ich dokonania w porównaniu z szerokim rynkiem prezentują się imponująco.
Średnia stopa zwrotu ze wszystkich portfeli fundamentalnych po 12 miesiącach wyniosła 29,6 proc. i była o 29,3 pkt proc. wyższa niż stopa zwrotu z WIG (indeks zyskał w ciągu roku 0,25 proc.). To jednak okazało się za mało, by pokonać analityków technicznych (podsumowaliśmy ich dokonania w środowym wydaniu „Parkietu"). Stworzony przez nich portfel zarobił w tym samym czasie 46 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jeszcze niedawno mogło się wydawać, że wraz z obniżkami stóp procentowych analitycy postawią krzyżyk na przedsiębiorstwach finansowych. Okazuje się, że jeszcze na to za wcześnie. Ale na cięciach stóp ma skorzystać też szereg małych i średnich firm.
Na krajowym rynku w najbliższym czasie może nie być spokojnie, ale indeksy małych i średnich spółek pozostają w trendach wzrostowych i to ich warto się trzymać. Zagranica może zechcieć zrealizować zyski, ale skupia się raczej na dużych firmach.
Banki jak dotąd były motorem napędowym polskiego rynku akcji. Sprzyjały im podwyższone stopy procentowe. Decyzja o ich cięciu jest tuż-tuż, a obniżenie kosztów finansowania może wesprzeć małe i średnie spółki. Które?
Indeks polskich dużych spółek tegoroczne szczyty ma niemal na wyciągnięcie ręki, ale też równie blisko mu do przełamania istotnych wsparć, co oznaczałoby rysowanie kolejnej fali spadkowej.
Sporo krajowych spółek wzrosło w tym roku po „grube” kilkadziesiąt procent, ale – jak wynika z decyzji analityków – nie musi to oznaczać wyczerpania ruchu. Zysków eksperci analizy technicznej szukają jednak bardzo szeroko.
Zapowiedzi – nieraz sprzecznych – Donalda Trumpa w sprawie ceł było już tak wiele, że inwestorzy czasem je wręcz ignorowali. Nadszedł jednak wreszcie dzień decyzji, od których zależało, w jakiej formie rynki obudzą się w czwartek.