Portfel techniczny

Eksperci od fundamentów zostawili rynek daleko w tyle

Kluczem do wysokich stóp zwrotu w minionym roku okazały się odpowiednia dywersyfikacja i selekcja spółek. Najlepszy z portfeli dał w 2019 roku 49 proc. zysku.
Adobestock

 

Wszystkie biura maklerskie biorące udział w organizowanej przez „Parkiet" rywalizacji portfeli fundamentalnych w 2019 roku poprawiły swój stan posiadania. Ich dokonania w porównaniu z szerokim rynkiem prezentują się imponująco.

Średnia stopa zwrotu ze wszystkich portfeli fundamentalnych po 12 miesiącach wyniosła 29,6 proc. i była o 29,3 pkt proc. wyższa niż stopa zwrotu z WIG (indeks zyskał w ciągu roku 0,25 proc.). To jednak okazało się za mało, by pokonać analityków technicznych (podsumowaliśmy ich dokonania w środowym wydaniu „Parkietu"). Stworzony przez nich portfel zarobił w tym samym czasie 46 proc.

Selekcja kluczem do sukcesu

Kto najlepiej typował w minionym roku? Najlepszym wynikiem w całym 2019 roku mogą się pochwalić analitycy Haitong Banku, którzy wypracowali prawie 49-proc. stopę zwrotu z portfela. Co ciekawe, już przed rokiem byli blisko wygranej, ale wówczas minimalnie lepszy był Dom Maklerski BDM. Tuż za liderem uplasowali się eksperci Noble Securities, którzy mogą się pochwalić dodatnim wynikiem portfela na poziomie ponad 39 proc. Na ostatnie miejsce na podium dzięki rewelacyjnej końcówce roku wskoczyli eksperci Domu Maklerskiego BDM, którzy zwiększyli swój stan posiadania o 35,6 proc. Pozostali uczestnicy rywalizacji musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem, ale wszyscy wyraźnie pokonali rynek.

Wyniki za 2019 r. nie byłyby tak dobre, gdyby nie udana końcówka roku na warszawskiej giełdzie. W grudniu brokerzy mieli ułatwione zadanie – za sprawą poprawy nastrojów podrożały bowiem walory spółek z praktycznie wszystkich segmentów rynku. Przy czym wyraźnie lepiej wypadły średnie i małe spółki, które w końcówce roku wróciły do łask inwestorów. Najbardziej skorzystał na tym portfel Domu Analiz Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, który zyskał w ostatnim miesiącu roku najwięcej – ponad 20 proc. Na kolejnych miejscach uplasowali się eksperci z Domu Maklerskiego BDM i Noble Securities, z kilkunastoprocentowymi stopami zwrotu.

Kluczem do zysków w portfelach w 2019 roku okazały się odpowiednia dywersyfikacja i selekcja spółek. Początkowo typujący swojej szansy szukali przede wszystkim wśród dużych podmiotów i firm z indeksu mWIG40. W drugiej połowie roku przerzucili się jednak na wyróżniające się małe i średnie spółki, a te największe poszły w odstawkę. Jeśli chodzi o konkretne branże, największych zysków inwestorom dostarczyli producenci gier, kolejny rok będący na fali, oraz firmy telekomunikacyjne. Akcje telekomów nieoczekiwanie wróciły do łask inwestorów w połowie ubiegłego roku, gdy zakończyła się wyniszczająca wojna cenowa na rynku. Spółki z branży gier i telekomy stanowiły trzon m.in. zwycięskiego portfela Haitong Banku.

Roszady w portfelach na styczeń

Dobre wyniki zachęciły niektórych typujących do realizacji zysków z udanych inwestycji. To jest główny argument za pozbyciem się walorów przy ustalaniu składu portfeli na styczeń. Jednocześnie część typujących skreśliła spółki, które mimo pokładanych w nich nadziei nie dały zarobić – choć takich przypadków jest tym razem niewiele. W ich miejsce w zestawieniach na kolejny miesiąc pojawiło się trochę nowych propozycji.

Analizując propozycje do styczniowych portfeli, warto odnotować rosnące zainteresowanie segmentem największych spółek z WIG20. W kręgu zainteresowania typujących znalazły się walory takich firm jak Alior, JSW czy PGE – obok obecnych już w portfelach Dino, Orange, Playa i Lotosu. W dalszym ciągu większą reprezentację ma segment mniejszych firm.

Na celowniku dwóch biur maklerskich znalazły się papiery PKP Cargo. Firma w ostatnich kwartałach rozczarowywała rynek wynikami. Eksperci zakładają jednak, że spółka najgorsze ma już za sobą, co może być dobrą okazją do inwestycji w jej akcje. – Po bardzo słabym 2019 roku oczekujemy wyhamowania negatywnych tendencji i zmiany nastawienia do PKP Cargo – argumentują eksperci Domu Analiz SII.

Pozytywne oczekiwania dotyczące wyników finansowych przesądziły też o wyborze do portfela akcji Arctic Paper. W ocenie analityków sprzyjające otoczenie rynkowe, m.in. w postaci niskich cen celulozy, w dalszym ciągu będzie wsparciem dla wyników tej firmy, co powinno być istotnym wsparciem również dla jej notowań.

Szansę na odbicie eksperci dostrzegli w przypadku papierów wybranych deweloperów, którym w dalszym ciągu sprzyja korzystne otoczenie rynkowe, znajdujące odzwierciedlenie w liczbie sprzedanych lokali. Tym razem na celowniku typujących znalazły się Archicom i Develia. W przypadku tej pierwszej spółki decydującą rolę odegrało utrzymanie wysokiej sprzedaży mieszkań na przestrzeni kilku ostatnich kwartałów w połączeniu z dużą ofertą i sporym bankiem ziemi, co dobrze wróży przyszłym zyskom dewelopera. O wyborze Develii przesądziły oczekiwana finalizacja projektu Wola Center i poprawa kontraktacji mieszkań.

Wyniki i wyceny spółek po lupą

Jakimi kryteriami kierowali się specjaliści, typując spółki do styczniowych portfeli? Kluczowym argumentem były oczekiwania poprawy wyników finansowych. Ponieważ jesteśmy przed sezonem publikacji wyników za ostatni kwartał 2019 r., uwagę analityków przykuły te podmioty, które w ich ocenie będą miały się czym pochwalić. Argument ten był kluczowy przy wyborze takich spółek jak Arctic Paper, Comarch czy Maxcom.

Wśród propozycji na styczeń tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które obok niezłych fundamentów i perspektyw mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji. Potwierdzeniem tego mogą być relatywnie niskie poziomy wskaźników wyceny, zwłaszcza w odniesieniu do konkurentów z tej samej branży. Tak było w przypadku Archicomu, Aliora, Inter Carsu czy PGE.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Enter Air, PlayWay, TIM, ZPUE | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Arctic Paper | Sprzyjające ceny celulozy w grudniu.

- Develia | Oczekiwana finalizacja sprzedaży projektu Wola Center oraz poprawa kontraktacji mieszkań.

- Elektrotim | „Świeży" portfel zamówień i zapowiedzi rekordowego 2020 roku.

- Energa | Liczymy na podniesienie ceny w wezwaniu ogłoszonym przez PKN Orlen.

BNP Paribas BM

Brak zmian w portfelu.

W portfelu na styczeń pozostają:

- Agora - Arctic Paper - Auto Partner |

- Celon Pharma - Comarch - Enter Air |

- Lotos - Orange - LiveChat | - Play |

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- 11 bit studios, ATM Grupa, Dino Polska, Kruk, Play | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Comarch | Atrakcyjna wycena. Oczekujemy dobrych wyników za IV kwartał 2019 r.

- PGE | Niski wskaźnik wyceny C/WK.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Auto Partner, Enter Air, Rainbow Tours | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Archicom | Relacja wyceny do zysków wynosi 3,7, a tymczasem wysoka sprzedaż mieszkań od sześciu kwartałów w połączeniu z dużą ofertą i sporym bankiem ziemi zapowiada utrzymanie poziomu zysków.

- JSW | Mimo dekoniunktury na rynku stali JSW pozostaje rentowne, a możliwe porozumienie między Chinami i USA daje szansę na powrót koniunktury. Towarzyszy temu niska wycena ze wskaźnikiem C/Z 8,4.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Mabion, PlayWay, Synektik | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- 11 bit studios | Poprawa nastawienia w związku z planami kampania marketingowej gry „Projekt 8".

- Inter Cars | Atrakcyjna wycena i orientacja na wzrost marży.

- PKP Cargo | Atrakcyjna wycena i szansa na poprawę w kruszywach.

- Wirtualna Polska | Wysoka marża EBITDA przy wzrostowym środowisku oraz możliwa poprawa nastawienia wraz z ogłoszeniem szczegółów rozważanej akwizycji sprzyja spółce.

Dom Analiz SII

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- 11 bit studios, MasterPharm, Mex Polska, PlayWay, ZPUE | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- BOŚ | Jeden z najtańszych wskaźnikowo banków na GPW, czynniki ryzyka wydają się już uwzględnione w kursie.

- Maxcom | Niskie wskaźniki wyceny. Po ograniczeniu wydatków marketingowych w IV kwartale liczymy na powrót do wyższych marż.

- PKP Cargo | Po bardzo słabym 2019 roku oczekujemy wyhamowania negatywnych tendencji i zmianę nastawienia do akcji spółki.

- Votum | Zapowiedzi poprawy wyników w 2020 r., rekordowy portfel roszczeń, potencjał m.in. w dodanych niedawno do oferty sprawach związanych z tzw. małym TSUE.

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Develia | Wyczerpany potencjał inwestycyjny.

- Enter Air, Rainbow Tours | Realizacja zysków.

- Unimot | Zmiana na bardziej atrakcyjną spółkę.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Alior Bank | Atrakcyjna wycena wskaźnikowa C/WK = 0,5x, brak w portfelu kredytów frankowych.

- Elemental Holding | Wzrostowa spółka, która powróciła do dynamicznego rozwoju biznesu.

 

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak stale mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy. JIM

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup e-prenumeratę Parkietu i poznaj pakiet korzyści!
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.