Portfel inwestycyjny

Czy akcje będą zyskiwać również w grudniu?

Po rewelacyjnym listopadzie sytuacja robi się mało komfortowa. Ryzyko korekty jest spore, jednak wśród ekspertów przeważają pozytywne opinie co do zachowania akcji, głównie rynków rozwiniętych.
Foto: AFP
Foto: GG Parkiet

Takich zwyżek indeksów akcji, silnego osłabienia amerykańskiego dolara oraz gwałtownej przeceny złota w środku pandemii na świecie nikt nie mógł przewidzieć. Wygląda jednak na to, że rynki negatywne informacje zdyskontowały już w październiku, natomiast listopad pełen był wiadomości na temat postępów prac nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Zaskoczeń było sporo. Wystarczy wspomnieć o dwucyfrowych zwyżkach indeksów akcji. Rewelacyjnie wypadł także krajowy rynek. Na całym świecie zwyżkowały spółki mocno poturbowane w poprzednich miesiącach. W Polsce były to głównie banki.

GPW pokazała pazur

Większość prognoz na listopad zakładała jednak negatywny rozwój sytuacji. Dlatego wyniki są raczej kiepskie. Średnia strata dla całego portfela to nieco ponad 2 proc. Wyniku bronili Sobiesław Kozłowski z Noble Securities, Rafał Sadoch z BM mBanku oraz Marcin Sulewski z Santander Bank Polska. Tylko Sadochowi udało się prawidłowo przewidzieć ruch cen we wszystkich trzech klasach wybranych na listopad aktywów. Cała wspomniana trójka ekspertów najwięcej zarobiła na indeksach akcji. Do Kozłowskiego należy najlepszy wynik z listopada, czyli ponad 28 proc. zwyżki indeksu MSCI Poland (USD). Z kolei za największymi stratami uczestników portfela akcji, surowców i walut stały pozycje krótkie na giełdowe indeksy oraz metale szlachetne.

Zwyżki na przełomie lat

Co w grudniu? Zdania ekspertów co do rynków akcji są podzielone. Część liczy na utrzymanie pozytywnych nastrojów na fali sukcesów w walce z koronawirusem, inni zwracają uwagę na duże ryzyko korekty po zwyżkach w poprzednim miesiącu. – Korekta silnych listopadowych wzrostów jest możliwa, zwłaszcza gdy niełatwo podać argumenty za dalszymi zwyżkami, a koszty gospodarczych ograniczeń związanych z pandemią są ignorowane – zauważa Marek Rogalski z DM BOŚ, który ustawił pozycję krótką na DAX. Z kolei Bartosz Sawicki z TMS Brokers zakłada, że na GPW dojdzie do korekty najsilniejszej grupy spółek w listopadzie, czyli banków.

Pozycję krótką na indeks akcji ustawił jeszcze Michał Krajczewski z BM BNP Paribas. Wybrał do tego giełdę malezyjską.

Pozostali analitycy mają pozytywne nastawienie do akcji, natomiast w prognozach przeważają rynki rozwinięte.

– Większość globalnych rynków akcji jest już bardzo mocno wykupionych, przez co ryzyko realizacji zysków rośnie – podkreśla Marcin Kiepas z Tickmilla. – Jednak w grudniu, gdy rynki będą żyły oczekiwaniem na pierwsze szczepienia przeciwko koronawirusowi i powolne otwieranie się europejskich gospodarek, o taką korektę może być bardzo trudno. Dlatego kontynuacja wzrostu i nowe rekordy na Wall Street to scenariusz bazowy na ten miesiąc – przekonuje.

Złoto znów w górę

Eksperci różnie wypowiadają się na temat walut. Na kolejne zwyżki EUR/USD liczy Kiepas. Sadoch jednak ustawia na głównej parze walutowej pozycję krótką. – Dane publikowane w USA pozostają relatywnie lepsze niż ze Starego Kontynentu, dodatkowo dalsze umocnienie wspólnej waluty może wymusić interwencję EBC – argumentuje ekspert BM mBanku. Co ciekawe, amerykański dolar pojawia się jeszcze w parze z australijskim i tu też nie ma zgodności wśród analityków co do kierunku notowań.

Nie ma jednak wątpliwości co do złota. W prognozach na grudzień pojawia się aż cztery razy, natomiast kierunek jest jeden. Jak mówi Łukasz Wardyn z CMC Markets, fundamenty wspierające złoto w ostatnich kilku latach nie zmieniły się i można zakładać, że metale szlachetne wrócą do trendów wzrostowych. Eksperci zwracają też uwagę na rekordowe odpływy z funduszy ETF opartych na złocie, co ich zdaniem może sygnalizować bliskość lokalnego minimum w notowaniach. W prognozach przewijają się jeszcze pozytywne opinie o surowcach energetycznych, jak ropa i gaz. Miedź z kolei może w najbliższych tygodniach poddać się korekcie.

Portfele na kolejny miesiąc: dziewięciu ekspertów i ich grudniowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Łukasz Wardyn

CMC Markets

EUR/PLN

Złoty pozostaje mocny. EUR/PLN utrzymuje się jednak powyżej wsparcia (dołek z października) i buduje pewną platformę konsolidacyjną. Może być ona bazą wyskoku, choć na wykresie indeksu złotego to byki mają nieznaczną przewagę.

Cel: 4,559. Stop loss: 4,5281.

złoto

Korekta trwa. Metalowi nie pomogła nawet siła EUR/USD. Fundamenty, które wspierały akumulację złota w ostatnich latach, pozostają i zakładamy, że metal wróci do wzrostu lub że obecnie są to wahania w trendzie horyzontalnym.

Stop loss: 1688,3 USD/oz. Cel: 1948.

WIG20

Wiele światowych indeksów doszło do ważnych oporów. Jednak gra przeciwko trendom jest wysoce ryzykowna. Dobitnie pokazał to Nikkei, który po przebiciu poziomu oporu rósł w imponującym tempie przez wiele sesji. Wejście: 1770. SL: 1681,5.

 

Marcin Kiepas

Tickmill

EUR/USD

Popyt całkowicie kontroluje sytuację na wykresie. Wybicie ponad wrześniowe maksimum (1,2010) jest kwestią czasu. To otworzy drogę w kierunku 1,25. Rosnące przekonanie, że w 2021 r. dolar będzie tracił na wartości, taki ruch dodatkowo przyspieszy. Stop loss: 1,1850. TP: 1,24.

złoto

Notowania złota cofnęły się do silnej strefy wsparcia, jaką tworzy 50-proc. zniesienie wzrostu z okresu marzec–sierpień i dolne ograniczenie kanału spadkowego. To powinno wyczerpywać potencjał spadkowy w perspektywie przynajmniej 2–3 miesięcy.

SL: 1750. Cel: 1900 USD/u.

S&P 500

Większość rynków akcji jest już mocno wykupiona, ale w grudniu, gdy rynki będą żyły oczekiwaniem na pierwsze szczepienia i powolnym otwieraniem się europejskich gospodarek, o taką korektę może być trudno. Wejście: 3600. SL: 3520. Cel: 3950.

 

Michał Krajczewski

BM BNP Paribas

AUD/USD

Kurs AUD/USD dotarł do lokalnego szczytu z końca sierpnia, co przy wysokich poziomach wskaźników analizy technicznej może sygnalizować przynajmniej tymczasowe wychłodzenie notowań.

Cel: 0,7. Stop loss: 0,755.

złoto

Metal kontynuował korektę w listopadzie. Obserwujemy jednak silne wyprzedanie surowca oraz rekordowe odpływy z funduszy ETF opartych na złocie, co może sygnalizować bliskość lokalnego minimum w notowaniach. Cel: 1950. Stop loss: 1730 USD/u.

KLCI

Indeks utworzył w listopadzie formację podwójnego szczytu na poziomie istotnego oporu (1625 pkt) z poprzednich szczytów z lipca br. oraz listopada i grudnia 2019 r., co świadczy o przewadze podaży w ujęciu krótkoterminowym. Cel: 1480 pkt. Stop loss: 1650 pkt.

 

Rafał Sadoch

BM mBanku

EUR/USD

Dane ze Stanów Zjednoczonych pozostają relatywnie lepsze niż te ze Starego Kontynentu, dodatkowo dalsze umocnienie się wspólnej waluty może wymusić interwencję Europejskiego Banku Centralnego.

Cel: 1,16.

złoto

Metal szlachetny ma za sobą kiepski miesiąc, niemniej kolejne działania ze strony banków centralnych oraz niepewność co do tego, jak świat będzie radzić sobie z narastającymi długami, w dłuższym okresie powinny wspierać ceny złota.

Cel: 1950 USD za uncję.

S&P 500

Nadzieje na szczepionkę przeciwko koronawirusowi i perspektywa ożywienia gospodarczego w 2021 r. dają jednoznaczne perspektywy dla cen akcji.

Cel: 3800 pkt.

 

Marcin Sulewski

Santander Bank Polska

EUR/AUD

Kurs pary dotarł do wsparcia działającego od połowy 2019 r. i liczę, że znowu się od niego odbije. Dolar australijski może oddać część zysków po tym, jak w listopadzie tamtejszy bank centralny poluzował politykę pieniężną.

Cel: 1,67. Stop loss: 1,60.

sok pomarańczowy

Po wzroście o ponad 10 proc. w pierwszej połowie listopada cena utrzymuje się na podwyższonym poziomie, co jest oznaką siły surowca. Oczekuję kolejnej fali wzrostowej ponad tegoroczne maksimum z czerwca.

Cel: 137. Stop loss: 123 c/lb.

Nasdaq

Wiadomości o szczepionce powinny sprawić, że rynek będzie optymistycznie patrzył na perspektywy gospodarcze na rok 2021, co sprzyjałoby wzrostowi na giełdzie. Indeksowi Nasdaq sprzyja też układ techniczny.

Stop loss: 11 370 pkt.

 

Marek Rogalski

DM BOŚ

USD/PLN

Odbicie dolara może przynieść kombinacja spadków EUR/USD w związku z decyzjami EBC oraz obaw przed politycznym kryzysem wokół sprawy weta wobec unijnego budżetu, co może nawet pozbawić nas europejskich funduszy.

Cel: 3,81.

miedź

Grudzień ma szanse skorygować hiperbolę, w którą wszedł rynek miedzi w listopadzie. Zwłaszcza że chyba nazbyt szybko zdyskontowano proces odbudowywania się światowej gospodarki.

Cel: 3,22 USD.

DAX

Korekta silnych listopadowych zwyżek jest możliwa, zwłaszcza gdy nazbyt łatwo podać argumenty za dalszymi zwyżkami, a koszty

gospodarczych ograniczeń związanych z pandemią

są ignorowane.

Cel: 12 400 pkt.

 

Sobiesław Kozłowski

Noble Securities

USD/TRY

Poprawa nastawienia do rynków wschodzących, podwyżka stóp procentowych w Turcji i układ sygnalizujący możliwość przełamania 10-letniego trendu wzrostowego USD (DXY) zdają się sprzyjać umocnieniu liry tureckiej do USD.

Stop loss: 8,41.

gaz ziemny

Agresywna pozycja. Poprawa perspektyw gospodarczych na 2021 r. sprzyja notowaniom ropy naftowej i tym samym gazu TFF day ahead (notowania gazu ziemnego w Europie), które z pewnym opóźnieniem są skorelowane z notowaniami ropy Brent.

Stop loss: 12,99 euro/MWh.

WIG-informatyka

Sektor w niewielkim stopniu skorzystał z listopadowego ożywienia na szerokim rynku, co przy korzystnym układzie średnioterminowym w najbliższej przyszłości daje szansę na nadrobienie tych zaległości.

 

Bartosz Sawicki

TMS Brokers

GBP/PLN

Złoty wyczerpał krótkoterminowy potencjał do umocnienia, natomiast funt jest gotowy powtórzyć ubiegłoroczny skok po zamknięciu negocjacji w sprawie umowy handlowej z Unią Europejską.

gaz ziemny

Zacieśnienie się fundamentów zostało zepchnięte na dalszy plan przez łagodny pod kątem temperatury start sezonu grzewczego w USA. Trend wzrostowy w notowaniach surowca jest jednak niezagrożony.

WIG-banki

Indeks warszawskich blue chips ma za sobą najwyższą miesięczną stopę zwrotu od 2001 r., lecz nie zdołał przebić letnich szczytów pandemicznej hossy. Zakładam korektę potężnego odbicia sektora bankowego, który miał wiodący wpływ w rajd na GPW.

 

Andrzej Kiedrowicz

AvaTrade

AUD/USD

Kurs zbliżył się ponownie do kluczowego poziomu oporu 0,74, którego udane przebicie mogłoby zintensyfikować dalszy wzrost. Kurs dolara australijskiego wspierany jest przez globalnie rosnący popyt na surowce, co z drugiej strony wpływa negatywnie na dolara amerykańskiego.

ropa WTI

Kurs ropy naftowej powinien kontynuować październikowy wzrost, wspierany przez niektórych członków OPEC, sugerujących dalsze cięcia w produkcji czarnego surowca. Dodatkowo inwestorzy zaczynają już wyceniać postcovidowe ożywienie gospodarcze na świecie.

DAX

Pozytywne nastroje, które pojawiły się po informacjach związanych ze szczepionkami powinny skłonić inwestorów instytucjonalnych do akumulacji długich pozycji na DAX, a kapitał spekulacyjny do próby zawalczenia o styczniowe maksima (13 795 pkt).

Pytania do... Sobiesława Kozłowskiego

dyrektora departamentu analiz i doradztwa, Noble Securities

Po raz kolejny w tym roku okazało się, że nie warto uciekać z rynku akcji nawet w trudnych czasach. Czy korekta ostatnich zwyżek, o ile nastąpi, może być ostatnim przystankiem na zakup akcji przed udanym przyszłym rokiem?

Wygląda na to, że rynek jest blisko dekadowej zmiany w zakresie pozycjonowania się. Być może rozstrzygnięcie szybko nie zapadnie i trend nie będzie trwał 10 lat, jednakże zmiany mogą być strategicznie istotne dla ochrony wartości realnej kapitału czy szansy na zyski. Zakładam, że 10-letni trend wzrostowy na USD (DXY) jest mocno zaawansowany, jak nienegowany po silnych danych przemysłu z Chin. Słabszy DXY wpływa na silniejsze EUR/USD i przełamanie 1,20 czy wyraźne umocnienie PLN. Również 10–12-letnie trendy relatywnej siły rynków rozwiniętych (MSCI World) wobec rozwijających się zdają się być także mocno zaawansowane. Dodatkowo obawy o inflację przy bardzo dużej bazie monetarnej mogą się zmaterializować w środowisku ustępującej pandemii i powrotu gospodarki do przedcovidowej aktywności. Oczywiście dużo pozytywnych informacji jest w cenach i pewne schłodzenie rynku byłoby sprzyjające z długoterminowego punktu widzenia. Warto jednak dodać, że WIG20 w USD w ujęciu 10-letnim był jednym z najsłabszych indeksów wśród rynków wschodzących, a zwyżka MSCI Poland o blisko 30 proc. w miesiąc zdaje się obrazować skalę niedoważania inwestorów globalnych. Ponadto symptomy zamiany spółek wzrostowych na dochodowe będą miały zarówno swoich beneficjentów, jak i ofiary. Oceniając po tzw. timingu przełom roku, należy co do zasady do udanych okresów pod względem stóp zwrotu, więc czasu na strategiczne pozycjonowanie jest trochę. Z drugiej strony koniec stycznia, luty czy marzec to z kalendarzowego punktu widzenia miesiące sprzyjające korekcie.

W listopadzie poza zwyżkami akcji doszło także do umocnienia rynku długu. Podobna sytuacja w ostatnich miesiącach pojawiała się już nieraz. Czy rynek długu znów może „mieć rację"?

Dotychczas rynek długu miał rację i pewnie będzie miał rację tak długo, jak długo banki centralne będą skupowały aktywa, w tym przede wszystkim obligacje. Warto podkreślić, iż niższe rentowności obligacji sprzyjają również akcjom za sprawą spadku stopy wolnej od ryzyka (risk free), która jest jednym z kluczowych parametrów w wycenie akcji spółek (DCF).

Na rynku surowców doszło do silnego umocnienia miedzi. Cena dotarła do poziomów z 2013 r. Co z innymi surowcami wykorzystywanymi w przemyśle?

Miedź czy też często nazywana „doktor miedź" jest uważana za wiarygodny barometr w ocenie kondycji gospodarki czy przemysłu. Ponadto obawy o inflację i przełamywanie 10-letniego trendu wzrostowego na USD (DXY) sprzyjają surowcom, w tym przemysłowym. Silne odczyty z przemysłu Chin, Niemiec czy USA zdają się pomagać tej klasie aktywów, a niska baza z początku 2020 r. wydaje się aktualnie dogodnym punktem odniesienia.

Słabszy dolar to silne złoto?

Złoto zdaje się być w przejściowej korekcie po silnych wzrostach, jednakże osłabienie USD i być może skuteczne przełamywanie 10-letniego trendu wzrostowego wraz z materializacją się zagrożenia globalnej inflacji byłoby czynnikami sprzyjającymi klasycznemu aktywu, które ma za zadanie utrzymać wartość pieniądza w inflacyjnym środowisku. Ponadto zakładany wzrost cen surowców, dywersyfikacja portfela czy klasyczne równoważenie sprzyjają tej klasie aktywów. PAAN

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.