Portfel inwestycyjny

Portfele na kolejny miesiąc: dziewięciu ekspertów i ich wrześniowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Foto: Fotolia

Łukasz Wardyn CMC Markets

EUR/PLN

Euro jeszcze definitywnie nie wybiło się z wielomiesięcznej formacji. Można więc liczyć, że utrzyma się w konsolidacji. Długie pozycje na złotym może odstraszać słabość forinta.

Cel: 4,31. Stop loss: 4,44.

złoto

Złoto kontynuuje zwyżkę, która według AT może wynieść metal przynajmniej do 1650 USD/uncję. Obniżki stóp procentowych i niepokoje w kwestii wojen handlowych i kondycji globalnej gospodarki będą sprzyjać utrzymywaniu się wysokich cen.

Cel: 1570. Stop loss: 1430.

S&P 500

Gospodarka amerykańska nadal ma się względnie nieźle, a wykres miesięczny wygląda zachęcająco dla byków. W krótkim terminie indeksowi brakuje jednak impetu i może pozostawać dłużej w obrębie zakresów z sierpnia. Cel: 2840. Stop loss: 3040.

Marcin Kiepas analityk Tickmill

USD/PLN

W sierpniu złoty tracił na fali wzrostu awersji do ryzyka, umacniającego się dolara i w jakimś stopniu obaw związanych z kredytami frankowymi, wbrew mocnym krajowym fundamentom. Przecena poszła zdecydowanie za daleko. Czas na korektę.

kukurydza

Prognozowany wzrost plonów kukurydzy w USA i wojny handlowe to źródła 2,5-miesięcznego spadku jej ceny, który sprowadził notowania do poziomów z połowy maja. Pierwszym liczącym się wsparciem jest 355,25 centa za buszel (linia łącząca dołki z ostatnich trzech lat).

S&P 500

Sierpniowa realizacja zysków na Wall Street jeszcze nie powinna kończyć korekty na amerykańskim rynku akcji. Dlatego wydaje się, że indeks S&P 500 wybije się dołem z konsolidacji, atakując czerwcowe minima 2728,81 pkt.

Michał Krajczewski BM BGŻ BNP Paribas

USD Index

Wybicie indeksu dolara na nowe szczyty potwierdza obowiązujący trend umocnienia amerykańskiej waluty.

Cel: 103. Stop loss: 96,5.

pallad

Metal wybił się z krótkoterminowej konsolidacji i kontynuuje trend wzrostowy – może „nadgonić" hossę obserwowaną na pozostałych surowcach szlachetnych.

Cel: 1 750. Stop loss: 1 400 USD/ozt.

BUX

Odbicie od istotnego poziomu wsparcia w rejonie 39 tys. pkt, potwierdzone utworzeniem formacji świecowej młotka w ujęciu tygodniowym, jest sygnałem do powrotu trendu wzrostowego na indeksie węgierskiej giełdy. Cel: 43 500. Stop loss: 38000.

Kamil Maliszewski DM mBanku

EUR/GBP

Gołębi przekaz od EBC może spowodować większą presję na euro, także wobec funta. Ten pozostaje w ostatnich tygodniach słaby, jednak we wrześniu sytuacja w kontekście brexitu raczej nie ulegnie zmianie, a rynek w coraz większym stopniu wycenia twardy brexit. Cel: 0,86.

cukier

Sporą rolę w ostatniej słabości cen cukru odgrywają relatywnie wysoka podaż (głównie z Indii) oraz słabość brazylijskiego reala. Zakładając uspokojenie sytuacji na rynkach EM i umocnienie BRL, spodziewamy się odrobienia części strat z poprzednich miesięcy. Cel: 11,8 c/lb.

DAX

Jeśli rozmowy handlowe między Chinami a USA nie zakończą się dalszą eskalacją konfliktu, a banki centralne (Fed i EBC) nie rozczarują we wrześniu, mniej niekomfortowo będziemy się czuć z pozycją długą, choć obecnie to spore ryzyko. Cel: 12 450.

Marcin Sulewski Santander Bank Polska

EUR/NOK

Norweska korona jest blisko swojego najsłabszego poziomu do euro w historii. Poziom 10 koron za euro jest właśnie testowany po raz czwarty w historii i zakładam, że tym razem również nie będzie to udana próba. Wejście: 9,99. Stop loss: 10,2.

srebro

Ponawiam typ sprzed miesiąca. Zakładam, że dynamiczny wzrost obserwowany od czerwca to elliotowska 3-ka i niebawem rozpocząć się może korekcyjna 4-ka.

Stop loss: 18,8 USD/ozt.

NASDAQ

Na indeksie spółek technologicznych, tak jak w przypadku S&P 500 i DJIA, sierpniowa korekta jest na razie płytsza niż majowa. Zakładam wznowienie zwyżek dzięki oczekiwaniom na luzowanie polityki przez Fed i EBC.

Stop loss: 7350.

Marek Rogalski DM BOŚ

USD/ZAR

Rand ponownie jak inne waluty high yield był obciążony obawami o bankructwo Argentyny oraz niepewnością co do relacji USA–Chiny. Liczę na krótkoterminową odwilż, a walutę powinna dodatkowo wspierać sytuacja na rynku platyny i złota.

Cel: 14,5.

soja

Korzystny układ techniczny może zapowiadać większą korektę, jeżeli dodatkowo zostałaby wsparta korzystnymi decyzjami chińskiej administracji o zakupach amerykańskiej soi.

Cel: 925 centów za buszel.

FCN40

Zwróćmy uwagę, że indeks nie pogłębił w końcu sierpnia dołków po kolejnej tyradzie Trumpa. To sugeruje, że możemy być świadkami napływu kapitału zachęconego słabszym juanem i szykowaną stymulacją fiskalną przez chińskie władze. Cel: 11 000.

Przemysław Kwiecień dział analiz, XTB

GBP/JPY

Para jest ekstremalnie wyprzedana, patrząc przez pryzmat pozycjonowania inwestorów, zakładających spowolnienie gospodarcze oraz twardy brexit. Funt ma duży potencjał fundamentalny, ale uwolnić go może uniknięcie wyjścia z UE bez porozumienia. Cel 137.

cukier

Ceny cukru są najniższe od niemal roku. To efekt pożarów w Brazylii, jak i globalnej presji na waluty rynków wschodzących. W ubiegłym roku jednak wrzesień rozpoczął silne odbicie i jest szansa na powtórkę tego scenariusza.

Cel: 12,45 c/lb.

S&P500

Potężny spadek rynkowych stóp procentowych na razie utrzymuje wyceny akcji wysoko, ale profil ryzyka nie wygląda zbyt atrakcyjnie, szczególnie dla amerykańskich indeksów.

Wejście: 3000. Cel: 2800.

Bartosz Sawicki TMS Brokers

EUR/PLN

Sierpniowy wystrzał kursu wynikał z zaostrzenia się sporu handlowego i narastających obaw przed wzrostem prawdopodobieństwa globalnej recesji. Został on jednak spotęgowany przez niską płynność rynku, co daje widoki na powrót na bardziej spójne z wyceną fundamentalną niższe pułapy.

kawa

Notowania ponownie flirtowały z poziomem 95 dolarów za funta pomimo rosnącego ryzyka przechodzenia rynku z nadpodaży do deficytu. Przy rozbudowanej krótkiej pozycji spekulacyjnej proces ten tworzy znaczny potencjał wzrostowy.

BOVESPA

Indeks odpadł od lipcowych szczytów na około 10 proc. Połowa ostatniej zniżki została jednak wymazana i kurs powrócił do 55-sesyjnej średniej. Pozwoliło to wyjść ze stanu krótkoterminowego wyprzedania i stworzyło przestrzeń do dalszych spadków.

Kamil Jaros Admiral Markets

CHF/PLN

Umocnienie franka zaprowadziło wykres w pobliże poziomu oporu na 4,08. To dobry moment, by poszukać okazji do zagrania na spadek. Stop loss nie powinien być zanadto oddalony. Celem jest powrót do wcześniejszej konsolidacji. Wejście: 4,05. Stop loss: 4,1. Cel: 3,85.

kawa

Cena grudniowej serii kawy arabica zbliżyła się do okolic 90 centów za funt. To dobry moment, żeby ponowić próbę wzrostu. Nie można jednak zapominać o trendzie. Stąd cel to okolica 102 centów za funt, a zejście do poziomu 90 wyrzuci z rynku.

Stop loss: 90. Cel: 102.

Dow Jones

W końcówce sierpnia indeksy akcji się podniosły, ale cały miesiąc był raczej słaby. Wrzesień także nie ma dobrej opinii, ale po słabszym sierpniu można liczyć na przynajmniej nieco lepszy początek miesiąca. Wejście: 26 450 pkt. Stop loss: 26 250. Cel: 27 050.

Powiązane artykuły