Portfel inwestycyjny

Portfele na kolejny miesiąc. Dziewięciu ekspertów i ich sierpniowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Foto: Bloomberg

Łukasz Wardyn

CMC Markets

USD/PLN

Indeks złotego po mocnych zwyżkach dotarł do linii trendu spadkowego. Jednocześnie EUR/USD walczy z kilkoma ważnymi poziomami oporu. To może być dobry moment na odbicie USD w stosunku do innych walut wraz z korektą na indeksie złotego.

Stop loss: 3,67. Cel: 4,04.

złoto

Po osiągnięciu nowego historycznego szczytu złoto potwierdziło długoterminową hossę. Nie jest wykluczone, że rosnący udział spekulantów otwierających długie pozycje będzie katalizatorem panicznych ruchów korekcyjnych.

Wejście: 1800 USD/uncję. Stop loss: 1750. Cel: 1970.

DAX

Ryzyko odwrotu od wzrostu rośnie wraz z utrzymywaniem się pandemii na świecie. Wygaśnięcie pakietów pomocowych w UE może przynieść wzrost bezrobocia, co dobije konsumpcję i gospodarki. Wejście: 12990. Stop loss: 13650. Cel: 10400.

Marcin Kiepas

Tickmill

USD/PLN

Duże wyprzedanie, ryzyko pogorszenia nastrojów na świecie napędzane obawami przed drugą falą epidemii i rosnące prawdopodobieństwo korekty na dolarze każą przyjąć, że okolice 3,7 zł staną się punktem zwrotnym, prowokując powrót notowań ku 3,9 zł. Cel: 3,89 zł.

srebro

Notowania wyraźnie idą ścieżką wyznaczoną wcześniej przez złoto. Wybicie powyżej 21,1 USD/u ostatecznie zakończyło sześcioletni trend boczny i otworzyło drogę do wzrostu do minimum 28–29. Docelowo ten ruch do góry może być znacznie większy. Wejście: 21,9. Cel: 28. SL: 19,9.

sWIG80

Zainicjowana w ostatnich dniach lipca korekta ma szansę sprowadzić indeks do 13200 pkt. Oprócz wykupienia przemawia za tym brak na horyzoncie impulsów mogących przedłużyć wzrost, przy coraz większym ryzyku pogorszenia nastrojów.

Michał Krajczewski

BM BNP Paribas

USD/CAD

Notowania pary utworzyły w ostatnim czasie podwójne dno w rejonie 1,333. Dodatkowo obserwujemy silne umocnienie USD w krótkim czasie, co może się przełożyć na korektę, z kolei CAD może być słabszy z uwagi na spowalniającą zwyżkę ropy naftowej. Cel: 1,4. Stop loss: 1,325.

srebro

Silne zachowanie się złota w ostatnich miesiącach przełożyło się w końcu także na notowania srebra, które wybiły się górą z kilkuletniej konsolidacji, co jest sygnałem do dalszych zwyżek.

Cel: 35 USD za uncję.

IBEX35

Pomimo krótkoterminowego odbicia na początku lipca hiszpański indeks akcji był relatywnie słabszy w dalszej części miesiąca i wybił się w dół z konsolidacji, co może być sygnałem do dalszej przeceny. Cel: 6500 pkt. Stop loss: 7250 pkt.

Rafał Sadoch

BM mBanku

GBP/USD

Dolar ma za sobą fatalny miesiąc i tracił praktycznie bez względu na nastroje. Dla części inwestorów cały czas może być on jednak dobrą bezpieczną przystanią. Funt natomiast może się znaleźć pod presją ze względu na brak porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią a Unią.

ropa naftowa WTI

Perspektywy spadku popytu w efekcie nasilania epidemii w połączeniu ze wzrostem wydobycia mogą być ciężarem dla notowania czarnego złota.

S&P 500

Jesteśmy na popand- micznych szczytach, a obawy związane z drugą falą epidemii i jej negatywnym przełożeniem na gospodarkę mogą być w tym momencie nieco niedoceniane.

Marcin Sulewski

Santander Bank Polska

USD/RUB

Kurs przebił opór na około 72, mimo deprecjacji dolara i ceny ropy utrzymującej się na lokalnych maksimach. Może to świadczyć o negatywnym nastawieniu do rosyjskiej waluty przez perspektywy dalszych cięć stóp procentowych i planowanych na wrzesień manewrów wojskowych.

cukier

Od początku czerwca cena cukru była stabilna w dość wąskim przedziale, a na koniec lipca nastąpiło wybicie górą. Liczę na kontynuację wzrostu.

Cel: 14 centów za funt.

DAX

Jak na razie korekta w tren- dzie wzrostowym jest mnie- sza niż ta z połowy czerwca i zakładam, że w sierpniu DAX wzrośnie. Pomóc może uchwalenie europejskiego programu pomocowego. Stop loss: 11930. Cel: 13199.

Marek Rogalski

DM BOŚ

USD/RUB

Rubel nie skorzystał w lipcu z hossy na ropie naftowej i słabości dolara. Może to zapowiadać wyraźniejszą falę jego osłabienia.

miedź

W sierpniu coraz częściej będzie się mówić o nawrocie pandemii i potencjalnych restrykcjach, co może podkopać oczekiwania co do ożywienia gospodarki. Ceny miedzi będą na to wrażliwe. Cel: 2,53 USD.

Nasdaq

Uwagę przykuwa mocna dywergencja na dziennych wskaźnikach, co może być zapowiedzią korekty. Od lipcowych szczytów może ona wynieść minimum 10 proc. Cel: 9800 pkt.

Sobiesław Kozłowski

Noble Securities

EUR/USD

Po złamaniu blisko dwuletniego trendu spadkowego notowania EUR dynamicznie się umocniły. W efekcie wskaźniki analizy technicznej wskazują silne wykupienie. Na podaż wskazują oscylator stochastyczny na poziomie 94,6 pkt, RSI(14) na 73,3 pkt i spadająca gwiazda. SL: 1,2052.

TTF 1M

Wzrost notowań ropy Brent z kilkumiesięcznym opóźnieniem wspiera notowania gazu w Europie. Uformowanie solidnego dna sprzyja dynamicznemu odbiciu, które uwiarygodnia również zachowanie uprawnień do emisji CO2.

Stop loss: 4,34 euro/MWh.

DJIA

Pandemia w USA negatywnie wpływa na aktywność przemysłową oraz wyniki spółek przemysłowych. W układzie miesięcznym sygnał sprzedaży na oscylatorze stochastycznym oraz świeca zbliżona do spadającej gwiazdy.

Stop loss: 27601 pkt.

Bartosz Sawicki

TMS Brokers

EUR/HUF

W lipcu forint przewodził stawce walut gospodarek wschodzących. Zyskał ponad 3 proc. do EUR i 8 do USD. EUR/HUF zrealizował modelowy zasięg spadków (podwójny szczyt) i zbliżył się do minimów z pierwszej części czerwca. Okolice 343 stanowią bardzo istotną barierę.

cukier

Słaby dolar i potężne odbicie kursu ropy to czynniki, które w ostatnich tygodniach windowały ceny cukru. Obie tendencje powinny ulec załamaniu, co skutkować może głęboką korektą cen surowca.

MSCI EM

Indeks rynków wschodzących z rodziny MSCI ponownie zawrócił przy 200-sesyjnej średniej kroczącej i przełamał 55-sesyjną średnią. Otwiera to drogę do odreagowania niemal 50-proc. zwyżki zanotowanej od marcowego dna.

Andrzej Kiedrowicz

analityk

GBP/USD

Negocjacje handlowe między UE i Wielką Brytanią toczą się bez żadnych oznak zbliżającego się przełomu, a brytyjska gospodarka nadal funkcjonuje znacznie poniżej pełnej zdolności produkcyjnej. Do tego istnieje ryzyko wprowadzenia przez Bank Anglii ujemnych stóp procentowych.

srebro

Cena srebra powinna dalej rosnąć w środowisku krótkoterminowych stóp procentowych bliskich zera i rosnącej inflacji w rozwiniętych gospodarkach. Widoczne są również oznaki ożywienia popytu przemysłowego na srebro w wyniku odmrażania światowych gospodarek.

Nikkei225

Japoński indeks może się znaleźć pod presją, po tym jak gubernator Tokio ostrzegł, że stolica Japonii może ogłosić stan wyjątkowy, jeśli sytuacja związana z koronawirusem ulegnie dalszemu pogorszeniu. Wzrostowi indeksu nie sprzyja umacniający się jen.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.