REKLAMA
REKLAMA

Oszczędzanie

Banki: Trwa ucieczka od nieopłacalnych lokat terminowych

O ponad 13,5 mld zł wzrosła w maju wartość depozytów bieżących osób prywatnych. W tym czasie wartość ich depozytów terminowych zmniejszyła się o prawie 11 mld zł. To kontynuacja tegorocznych tendencji. Powodem jest przede wszystkim coraz niższe oprocentowanie lokat.
Foto: Fotolia

Majowe dane pokazują sytuację po dwóch obniżkach stóp NBP – marcowej i kwietniowej. W ich rezultacie stopa referencyjna spadła do 0,5 proc. Natychmiast zareagowały na to banki, z jednej strony zasypywane depozytami, z drugiej stawiane pod ścianą za sprawą rosnących obciążeń i słabych dochodów z mało dynamicznej akcji kredytowej.

Kolejnej obniżki stóp procentowych Rada Polityki Pieniężnej dokonała w maju. Od 29. dnia tego miesiąca główna stopa NBP wynosi zaledwie 0,1 proc. Do tego poziomu – a nawet poniżej – spadło w wielu bankach oprocentowanie lokat terminowych i kont oszczędnościowych. Jak bowiem mówił niedawno „Parkietowi" Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM: – W obecnych warunkach, gdy mamy podatek bankowy, samo przyjęcie lokaty może wygenerować już stratę, ponieważ podatek wynosi netto 0,5 proc., a WIBOR niespełna 0,3 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA