REKLAMA
REKLAMA

Oszczędzanie

Wnioski o wakacje kredytowe do września

O przygotowane przez banki zawieszenia płatności rat wnioskować można do końca września. Podobnie jest z ustawowymi wakacjami kredytowymi.
Foto: Adobestock

Związek Banków Polskich poprosił Komisję Nadzoru Finansowego, aby dokonała notyfikacji do Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego przesunięcia granicznej daty możliwości wnioskowania o wakacje kredytowe z planowanego pierwotnie 30 czerwca na 30 września. – To jest spójne z decyzją podjętą przez UKNF, który również przedłużył zastosowanie tych wytycznych – mówi wiceprezes ZBP Tadeusz Białek.

- Jeśli klient miał moratorium na trzy miesiące i teraz na początku lipca chciałby je przedłużyć o kolejne trzy miesiące, to musi złożyć ponownie wniosek. Trzeba pamiętać, że maksymalny termin odroczenia spłaty rat to łącznie sześć miesięcy. Jeśli ktoś już wykorzystał te 6 miesięcy to nie ma już uprawnienia w ramach moratorium pozaustawowego – dodaje Białek.

Warto jednak przypomnieć, że wraz z tarczą antykryzysową 4.0 wprowadzono ustawowe wakacje kredytowe, które są dodatkową możliwością, niezwiązaną z tą oferowaną przez banki od połowy marca. Ustawowe wakacje kredytowe umożliwiają klientom zawieszenie spłaty zarówno rat kapitałowych jak i odsetkowych na trzy miesiące. Czas spłaty kredytu wydłuży się o wakacje i za ten okres nie będą naliczane inne opłaty poza ubezpieczeniem powiązanym z kredytem. Skorzystać z wakacji będą mogli tylko ci, którzy stracili pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca tego roku (oświadczenie o utracie pracy pod rygorem odpowiedzialności karnej). Zawieszenie nastąpi automatycznie z chwilą doręczenia wniosku bankowi. Będzie je można składać do końca września.

Banki zwracały uwagę, czy takie rozwiązanie jest konieczne, bo w ramach rozwiązania ZBP klienci złożyli do tej pory ponad 1 mln wniosków o pozaustawowe wakacje kredytowe. Ostatnio liczba ta już rośnie bardzo powoli. Na początku czerwca ZBP podał, że banki objęły wakacjami kredytowymi blisko 1 mln umów. Wartość zawieszonych kredytów klientów indywidualnych i firm to odpowiednio 60 mld zł i 20 mld zł Pod koniec maja ZBP informował, że klienci indywidulani banków złożyli ponad 855 tys. wniosków o wakacje kredytowe. Do banków wpłynęło wówczas też około 109 tys. takich wniosków od firm.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA