Oszczędzanie

Co się może stać z nadwyżkami oszczędności?

Brytyjczycy zaoszczędzili dodatkowo 150 mld funtów, Amerykanie – 1,6 bln dolarów. Na co przeznaczą te pieniądze, gdy minie pandemia?
Foto: Adobestock

Brytyjskie gospodarstwa domowe nadal gromadzą gotówkę – nadwyżka oszczędności wynosi obecnie ok. 150 mld funtów, czyli 7 proc. PKB z 2020 r. Stopa oszczędności w Wielkiej Brytanii wyniosła w 2020 r. 16,3 proc. wobec 6,8 proc. w roku przed kryzysem. Według większości szacunków nadwyżkowe oszczędności Amerykanów wynoszą około 1,6 bln dolarów i wciąż rosną.

Wydać czy odłożyć?

Brytyjscy ekonomiści podkreślają, że kluczowe pytanie dla gospodarki brzmi: jak te pieniądze zostaną spożytkowane, czyli w jakim stopniu ta gotówka zostanie wydana (1), wykorzystana na spłatę długu (2) lub trwale zaoszczędzona (3). Według niektórych kolejność będzie 3-2-1.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.