REKLAMA
REKLAMA

Obligacje

Obligacje. Szanse na rozejm handlowy dają impuls do wzrostu

Perspektywa rozejmu w amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej oraz spadek obaw przed recesją w USA przyczyniły się do wzrostu rentowności amerykańskich obligacji.
Foto: Bloomberg

O ile na początku września rentowność dziesięciolatek dochodziła do 1,43 proc., to w środę sięgała już 1,85 proc. Rentowność amerykańskich dwulatek wynosiła w dołku z początku października 1,38 proc., a w środę 1,60 proc. Podobny trend wystąpił również w innych krajach. Rentowność niemieckich dziesięciolatek wzrosła z minus 0,74 proc. na początku września do minus 0,31 proc. w środę. Dochodowość podobnych japońskich papierów zwiększyła się w tym czasie z minus 0,29 proc. do minus 0,08 proc. W przypadku polskich dziesięciolatek rentowność wzrosła z 1,69 proc. w w sierpniu do 2 proc. w środę.

– Myślę, że na rynku jest wiele optymizmu wokół możliwego porozumienia handlowego. Niektóre dane z przemysłu wskazują też na poprawę. Są wczesne sygnały, że cykliczne części gospodarki znów zaczynają się mieć lepiej. Jeśli rzeczywiście mamy poprawę, to rynek jeszcze właściwie jej nie wycenił – twierdzi Jim Caron, zarządzający z Morgan Stanley. Jego zdaniem realistycznym poziomem dla rentowności amerykańskich dziesięciolatek może być 2–2,15 proc. – Mowa jest o cofnięciu części karnych ceł przez USA i Chiny. Trzeba się więc przyjrzeć, gdzie znajdowały się rentowności przed nałożeniem tych ceł. W lipcu, gdy rozmawiali Donald Trump i Xi Jinping, rentowność amerykańskich dziesięciolatek wynosiła około 2,05 proc. – dodaje Caron.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA