REKLAMA
REKLAMA

Obligacje

Inflacja popycha ku obligacjom

W sierpniu inwestorzy indywidualni kupili obligacje skarbowe za 1,75 mld zł. To kwota o 11 proc. wyższa od dotychczasowego rekordu, z czerwca br.
Foto: Adobestock

Od początku roku Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje detaliczne za 10,4 mld zł, w porównaniu do niespełna 8 mld zł w takim samym okresie 2018 r., który był pod tym względem rekordowy.

W całym 2018 r. sprzedaż tzw. obligacji oszczędnościowych wyniosła 12,7 mld zł, po niespełna 6,9 mld zł w 2017 r.

W czerwcu sprzedaż obligacji napędzały 10-miesięczne papiery premiowe (uprawniających do udziału w loterii premii w wysokości od 10 do 10 tys. zł). Inwestorzy przeznaczyli na 570 mln zł, czyli 36 proc. całej puli ulokowanej w obligacjach. W lipcu i sierpniu takiego dopalacza nie było, ale pomogła...inflacja.

W sierpniu drugi miesiąc z rzędu największą popularnością wśród inwestorów cieszyły się obligacje czteroletnie, których zmienne oprocentowanie gwarantuje stopę zwrotu przewyższającą inflację. Ich sprzedaż wyniosła niemal 772 mln zł i odpowiadała za 44 proc. całkowitej sprzedaży, najwięcej od kwietnia 2017 r. W lipcu ten udział wynosił 36 proc. podczas gdy w I półroczu br. średnio tylko 26,5 proc.

Zwykle największym wzięciem cieszą się obligacje o najkrótszych terminach do wykupu. W przeszłości były to papiery dwuletnie, a w ostatnich latach także trzymiesięczne, które MF wprowadziło do stałej oferty w październiku 2017 r. W sierpniu na dwulatki, które mają stałe oprocentowanie na poziomie 2,1 proc., inwestorzy indywidualni przeznaczyli jednak tylko 305 mln zł, a na obligacje trzymiesięczne oprocentowane na 1,5 proc. około 476 mln zł.

Zmiana preferencji inwestorów to ewidentnie skutek inflacji, która w lipcu wyniosła 2,9 proc. rok do roku, najwięcej od jesieni 2012 r., a w sierpniu spadła tylko minimalnie, do 2,8 proc. Jeszcze na początku roku inflacja oscylowała wokół 1 proc.

W sierpniu wyraźnie wzrosło zainteresowanie inwestorów obligacjami rodzinnymi, przeznaczonymi dla beneficjentów 500+, co można wiązać z rozszerzeniem tego programu na każde dziecko. Na tle innych papierów skarbowych wciąż są one jednak mało popularne.

Na sześcio- i 12-letnie obligacje rodzinne inwestorzy przeznaczyli w sierpniu 11,2 mln zł, niemal dwukrotnie więcej niż w lipcu (5,7 mln zł). Wcześniej ich sprzedaż ani razu nie przekroczyła 3,5 mln zł.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA