Obligacje

Obligacje PKO Banku Hipotecznego dla średnio zaawansowanych

W minionym tygodniu pierwszą publiczną emisję obligacji uruchomił PKO Bank Hipoteczny, oferując w niej dwuletnie papiery oprocentowane na 0,6 pkt proc. powyżej WIBOR 3M.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Obligacje PKO Banku Hipotecznego mają najniższe oprocentowanie zaoferowane kiedykolwiek inwestorom indywidualnym w ramach publicznej emisji papierów korporacyjnych. Dotąd rekord ten należał do PKN Orlen, który proponował 1 pkt proc. marży ponad WIBOR 6M w zamian za objęcie cztero- i pięcioletnich obligacji. Ponieważ płocki koncern nie miał żadnych problemów z uplasowaniem swoich emisji, możemy domniemywać, że nie napotka ich również PKO BH, choć od tamtych emisji Orlenu minęło półtora roku i przez ten czas sporo się na rynku zmieniło.

Emisja spod lady

Przede wszystkim zmianie uległy zasady oferowania obligacji, które w przypadku bankowych domów maklerskich (a oferującym obligacje PKO BH jest oczywiście DM PKO BP) sprzedawane są „spod lady" i tylko wybranym klientom. Brzmi jak wyjątkowo wytarty slogan początkującego akwizytora, ale w tym wypadku jest to prawda, co widać już w samych warunkach emisji – minimalny zapis nie może być niższy niż 215 tys. zł. Po drugie, żeby trafić na informację o warunkach emisji (publicznej przecież), trzeba wykazać się determinacją. DM PKO BP informuje o emisji dopiero po dokonaniu kilku kliknięć prowadzących ze strony głównej, a kolejne trzy kliki dzielą zainteresowanych od poznania szczegółów. Innymi słowy, jeśli ktoś nie jest klientem DM PKO BP, który wypełniając ankietę MiFID II, wskazał obligacje korporacyjne jako potencjalny obszar inwestycji, i nie jest równocześnie klientem bankowości prywatnej, na ofertę objęcia tej emisji raczej się nie natknie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.