Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Obrót na papierach wyemitowanych przez producenta wędlin znacząco wzrósł od początku maja, gdy wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym spółka opublikowała odmowę wydania opinii przez audytora. Biegły rewident zwraca w swoim raporcie uwagę m.in. na zagrożenie kontynuacji działania firmy w związku z brakiem środków na wykup zapadających 24 czerwca obligacji.
Zarząd spółki najpierw poinformowała, że zatrudni doradcę, który pomoże jej odnieść się do uwag audytora, a w środę ogłosiła, że planuje zwołać zgromadzenie obligatariuszy. Zarząd liczy, że uda się przesunąć termin wykupu papierów. Niestety spółka nie podała żadnych szczegółów, ani nie odpowiedziała na nasze pytania.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W II kwartale wartość przeprowadzonych emisji obligacji korporacyjnych (z wyłączeniem banków i pokrewnych) po raz trzeci z kolei oscylowała wokół 4 mld zł, ale w ujęciu 12-miesięcznym była najniższa od dwóch lat.
W strukturze posiadaczy skarbowych papierów wartościowych zagraniczne podmioty odgrywają coraz mniejszą rolę. Ich miejsce wypełniają krajowi inwestorzy instytucjonalni i indywidualni.
Zagraniczne fundusze, po sporych zakupach na początku roku, trzeci miesiąc z rzędu zredukowały zaangażowanie w polskie papiery skarbowe. Rynek pozostaje jednak chłonny dzięki krajowym inwestorom instytucjonalnym i indywidualnym. Pytanie, jak długo.
Listy zastawne banków hipotecznych zabezpieczone kredytami hipotecznymi, uchodzą za najmniej ryzykowne papiery wartościowe. Ale nie znaczy to jeszcze, że będą pasowały do każdego portfela inwestycyjnego.
Obligacje mogą być atrakcyjnym źródłem budowania długoterminowej płynności, zwłaszcza w środowisku malejących stóp procentowych – twierdzi wiceprezes Ewa Ogryczak.
Ministerstwo Finansów przedstawiło ofertę detalicznych obligacji skarbowych na lipiec. Na co mogą liczyć inwestorzy?