REKLAMA
REKLAMA

Obligacje Catalyst

Jak oprocentowane są emisje, o których wcześniej nie wiedzieliśmy?

Publiczny rejestr obligacji w KDPW pomaga – na razie jeszcze w wąskim zakresie – dokonywać porównań warunków emisji, nawet jeśli o samych emitentach niewiele jeszcze wiadomo.
Foto: Adobestock

Warto rzucić okiem na rynek, który przed obowiązkiem rejestracji każdej emisji obligacji nie był dobrze rozpoznany, ponieważ ich ewidencję zlecano albo biurom maklerskim, albo kancelariom prawnym lub zajmowali się nią sami emitenci. Od 1 lipca wszystkie emisje muszą być jednak rejestrowane w KDPW i w miarę jak przybywa danych, dowiadujemy się na ich temat coraz więcej.

Mały płaci mniej

Pod względem wartości i częstotliwości rejestrowanych emisji obligacji prym wiodą firmy leasingowe należące do banków. Systematycznie poznajemy więc skalę i warunki finansowania tego rodzaju firm (zwykle są to emisje o krótkich terminach zapadalności, zerokuponowe, plasowane poniżej wartości nominalnych), lecz ponieważ emisje te nie są dostępne dla szerokiego rynku, porównywanie koszów finansowania np. mLeasing z Santander Leasing pozostaje zajęciem dla pasjonatów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA