Nieruchomości

Najem instytucjonalny mieszkań. PRS inwestycyjnym hitem w Europie

24,1 mld euro (112 mld zł) inwestorzy ulokowali w PRS, czyli najem instytucjonalny mieszkań na dwunastu kluczowych europejskich rynkach.
Foto: Adobestock

Jak oszacowali eksperci firmy Savills, było to 23 proc. całkowitej wartości transakcji w nieruchomości komercyjne – we wcześniejszych latach udział sięgał średnio kilkunastu procent. PRS znalazł się na drugim miejscu, tuż za biurami, w które ulokowano 29,3 mld euro.

Fundusze rzuciły się na portfele mieszkań, doceniając defensywny charakter inwestycji. Zwiększony popyt przełożył się na wzrost cen i tym samym spadek stóp kapitalizacji (tzw. yield, czyli stosunek rocznych dochodów z najmu do wartości nieruchomości) do nienotowanych jeszcze poziomów – średnia dla Europy to 3,2 proc. Jak zaznacza Marcus Roberts, dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego w Europie w Savills, to wciąż atrakcyjny wskaźnik w relacji do długoterminowych obligacji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.