Nieruchomości

Japończycy kupili sieć akademików za ćwierć miliarda

Grupa Kajima przejęła Student Depot z portfelem już prawie dwóch tysięcy łóżek.
Foto: materiały prasowe

60 mln euro (258 mln zł) to wartość transakcji zakupu przez grupę Kajima największej w Polsce platformy akademików, stworzonej przez amerykański fundusz Oaktree z udziałem Griffin Real Estate (Griffin jest także mniejszościowym partnerem Kajimy w transakcji).

Platforma Student Depot powstała w 2015 r., teraz zarządza akademikami w Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu i Łodzi z 1,55 tys. łóżek. We wrześniu, po oddaniu inwestycji w Warszawie, będzie zarządzać już 2 tys. łóżek. W kolejnych latach zostaną oddane obiekty w Gdańsku, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

- Kupno Student Depot to kluczowa inwestycja strategiczna Kajima Europe i wejście w nowy sektor biznesu w kraju, który bardzo dobrze znamy. Polski rynek akademików ma ogromny potencjał wzrostu; poza tym duże wrażenie zrobiła na nas zarówno jakość aktywów, jak i kompetencje kadry zarządzającej firmy – mówi cytowany w komunikacie John Harcourt, dyrektor Kajima Student Housing. - Transakcja ta jest milowym krokiem dla Kajima Europe. Będziemy szukać kolejnych możliwości biznesowych nie tylko w Polsce, ale na całym kontynencie - dodaje.

Kajima Student Housing to najnowszy podmiot światowej nieruchomościowej grupy rodem z Japonii, którego zadaniem jest inwestowanie i rozwijanie domów studenckich w całej Europie.

– Polska znajduje się na bardzo wczesnym etapie rozwoju segmentu prywatnych domów studenckich. Sprzyjają nam jednak globalne preferencje inwestorów, którzy są zainteresowani dywersyfikacją portfeli i lokowaniem w produkty odporniejsze na krótkoterminowe wahania koniunktury – mówił niedawno Kamil Kowa, członek zarządu Savills, szef działu doradztwa kapitałowego i wycen. – Popyt na tę klasę aktywów przekracza podaż, zarówno ze strony inwestorów, którzy oczekują większej liczby projektów, które mogliby zakupić, jak i ze strony samych studentów, dla których brakuje miejsc w tego typu obiektach. W ślad za wysokim obłożeniem pierwszych prywatnych domów studenckich zrealizowanych na naszym rynku, już niedługo możemy być świadkami pierwszych dużych transakcji na rynku inwestycyjnym.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.