Medycyna i zdrowie

BioMaxima szykuje się do ważnych inwestycji

Spółka działająca na rynku diagnostyki laboratoryjnej, w ciągu dwóch lat chce zainwestować 18 mln zł. Gros pieniędzy zostanie przeznaczona na budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego.
Foto: materiały prasowe

BioMaxima notowana na NewConnect spółka działająca na rynku diagnostyki laboratoryjnej, w I półroczu zarobiła na czysto 632 tys. zł, o blisko 9 tys. zł mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W tym czasie przychody ze sprzedaży wzrosły o 22 proc., do 14,6 mln zł. W południe akcje spółki tanieją o 8,6 proc., do 4,55 zł.

W pierwszej połowie roku zostały wprowadzone zmiany w strukturze zespołów handlowych w kraju, co zdaniem zarządu ma zapewnić bardziej efektywną pracę w terenie poza segmentem mikrobiologii. BioMaxima koncentruje obecnie swoje działania na realizacji przyjętego programu inwestycyjnego. Suma planowanych nakładów inwestycyjnych emitenta w najbliższych dwóch latach wyniesie blisko 18 mln zł. Spółka otrzymała kilka dofinansowań, których łączna kwota przekracza 6,5 mln zł, oczekiwane są decyzje dotyczące przyznania kolejnych 3 mln zł dofinansowania. W ciągu najbliższych dwóch kwartałów spółka zbuduje Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz zakład produkcyjny

-Połączenie z Biocorp dające duży wzrost przychodów z mikrobiologii i eksportu umożliwiło stabilizację wyniku spółki zarówno na koniec 2016 roku, jak i w pierwszym półroczu 2017 roku, wobec niższej wartości sprzedaży krajowej spoza segmentu mikrobiologii. Podejmujemy działania korygujące w obszarze sprzedaży w kraju, które powinny przynieść efekty jeszcze w 2017 r. W bieżącym kwartale, po rozpoczęciu budowy w Lublinie, zaprezentujemy potencjał, który niosą ze sobą planowane inwestycje. Realizacja tego ambitnego programu inwestycyjnego umożliwi nam zarówno polepszenie rentowności spółki, jak i wzmocnienie jej pozycji konkurencyjnej na obsługiwanych rynkach. BioMaxima będzie przesuwała się w kierunku własnych, innowacyjnych technologii - wyjaśnia Łukasz Urban, prezes BioMaximy.

BioMaxima  niedawno informowała o realizacji umowy z Pure Biologics, która przygotowuje się do rozpoczęcia I fazy prac nad testem do wykrywania raka pęcherza moczowego. Będzie on nowatorskim testem pod względem konstrukcyjnym, dla którego nie istnieją konkurencyjne rozwiązania na rynku światowym. Spółka będzie zacieśniać kooperację z Pure Biologics w nowym Centrum Badawczo-Rozwojowym w obszarze prototypowania i wdrażania do produkcji szybkich testów.

-Prace rozwojowe, które obecnie prowadzimy, mają na celu stworzenie wyspecjalizowanego podmiotu oferującego pełną gamę rozwiązań w obszarze mikrobiologii, począwszy od klasycznej bakteriologii, a skończywszy na najnowszych technologiach molekularnych. Również w obszarach poza mikrobiologią, stawiamy na technologie oferujące potencjał wzrostu w przyszłości. Chcemy być marką dającą naszym klientom, zarówno klinicznym, jak i przemysłowym, pewność pełnego zabezpieczania ich potrzeb diagnostycznych. Posiadamy setki wieloletnich klientów w kraju oraz szybko rosnącą grupę dystrybutorów w ponad sześćdziesięciu krajach na świecie. Na tej bazie, w oparciu o specjalizację i głęboką wiedzę technologiczną chcemy zbudować nowoczesną, szybko rosnąca firmę  – kwituje  Urban.

Spółka wypłaci w tym roku  0,05 zł dywidendy na akcję. Dzień dywidendy został ustalony na 31 sierpnia. Jej wypłata ma nastąpić 18 września. Przy obecnej cenie akcji (4,55 zł) stopa dywidendy wyniesie 1,1 proc.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.