Medycyna i zdrowie

Garść nowości po konferencji Mercatora

Producent rękawic poinformuje w najbliższych tygodniach o nowym segmencie działalności. Prowadzi też rozmowy w sprawie przejęć w Europie i poza nią - poinformował dziś prezes Wiesław Żyznowski.

Wiesław Żyznowski, prezes Mercatora.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Akcje Mercatora, po publikacji szacunkowych wyników za I kwartał, mocno tanieją. Po godz. 12 kurs spada o 11 proc. do 273 zł. To siódma z rzędu spadkowa sesja producenta rękawic. Dzisiejsza przecena jest reakcją na szacunkowe wyniki za I kwartał. Choć zysk był 14 razy wyższy niż rok temu, to jednak kwartał do kwartału spadł i był poniżej oczekiwań analityków.

Nowy biznes na horyzoncie

Mercator już jakiś czas temu zapowiadał, że zamierza wejść w nowy biznes. Podtrzymuje ten plan.

- Chcemy powołać nową, ale mocno synergiczną działalność i ogłosimy to bardzo niedługo, może w ciągu dwóch, trzech tygodni- powiedział podczas środowej wideokonferencji prezes Mercatora Wiesław Żyznowski. Zasygnalizował też, że na horyzoncie są przejęcia. - Prowadzimy intensywny proces „zarzucania sieci". Generowanie bardzo dużej ilości gotówki pozwala nam bardzo mocno rozglądać się za przejęciami. Mamy bardzo skonkretyzowane kryteria M&A, jakie obiekty w Europie i poza nią by nas interesowały. Jesteśmy w trakcie intensywnych poszukiwań i wstępnych rozmów – zapowiedział prezes. Mercator Medical zajmuje się produkcją i dystrybucją jednorazowych rękawic medycznych, ochronnych i gospodarczych oraz opatrunków medycznych. Spółka jest beneficjentem pandemii. Zeszłoroczny zysk jednostkowy, czyli 312 mln zł, trafi do akcjonariuszy w formie skupu akcji. Wczorajsze walne zgromadzenie upoważniło zarząd do przeprowadzenia buy backu. Ma objąć maksymalnie 624 050 walorów. Cena skupu ma nie być niższa niż 500 zł i wyższa niż 770 zł.

Wyniki pod lupą

Grupa wypracowała w I kwartale szacunkowe przychody w wysokości 552,1 mln zł wobec 202,8 mln zł w I kwartale 2020 r. oraz wobec 652,2 mln zł w rekordowym IV kwartale 2020 r. Z kolei wynik EBITDA w I kwartale 2021 r. wyniósł 302,8 mln zł wobec 35,3 mln zł w I kwartale 2020 r. oraz wobec 405,4 mln zł w IV kwartale 2020 r. Natomiast zysk netto grupy za I kwartał 2021 r. sięgnął 287,4 mln zł wobec 20,6 mln zł w I kwartale 2020 r. oraz wobec 348,6 mln zł w IV kwartale 2020 r.

Witold Kruszewski, członek zarządu ds. finansowych Mercatora podkreśla, że od jesieni minionego roku spółka sygnalizowała, że w ślad za oczekiwanym w kolejnych miesiącach wzrostem podaży i spodziewaną stabilizacją sytuacji pandemicznej mogą nastąpić rynkowe spadki cen rękawic, potencjalnie od drugiego kwartału 2021 r. Pierwsze oznaki tego zjawiska nastąpiły nieco wcześniej, w marcu, na rynku rękawic winylowych i z lateksu naturalnego. Zarząd spodziewa się dalszej presji cenowej w obecnym kwartale. - Ceny rękawic w dystrybucji mogą się obniżać w kolejnych kwartałach, ale na razie ten spadek cen jest łagodny i wynosi „dolne" kilka procent - poinformował Kruszewski podczas konferencji. Spółka liczy, że z końcem lockdownu pojawi się popyt ze strony zamkniętych obecnie sektorów (m.in. HoReCa), co powinno ustabilizować ceny. Jednocześnie zarząd podkreśla, że segment produkcji zachowuje się bardzo dobrze.

- Dwie trzecie produkcji aż do pierwszego kwartału 2022 roku jest już sprzedane po bardzo dobrych cenach stałych i to będzie stabilizowało wyniki grupy. Spodziewamy się, że dobra passa dla segmentu produkcyjnego potrwa przez większą część 2021 r. - powiedział Kruszewski.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.