REKLAMA
REKLAMA

Ludzie rynku

Wojna handlowa nie wywołała katastrofy w Chinach

WYWIAD | Miranda Carr

ze strategiem Haitong International o sytuacji gospodarczej w Chinach i wojnie handlowej rozmawia Hubert Kozieł
Archiwum

Do jakiego stopnia amerykańsko-chińska wojna handlowa rzeczywiście wpływa na gospodarkę Chin? Czy ten wpływ w dużym stopniu przełożył się na spowolnienie wzrostu PKB?

Wojna handlowa nie ma na tyle dużego wpływu na chińską gospodarkę, jak może się wydawać po medialnych doniesieniach. Owszem, statystyki eksportu z Chin do USA pogorszyły się. Spadł on o około 20 proc. Jednak zostało to częściowo zrekompensowane wzrostem eksportu do innych regionów, np. do Europy i Tajwanu. Ogólnie dynamika wielkości chińskiego eksportu jest dosyć płaska, ale nie ma załamania, jakiego spodziewali się niektórzy obserwatorzy. Wpływ podwyżek amerykańskich ceł na chińską gospodarkę szacujemy na 0,8–1 proc. PKB. Choć ważniejsze mogą się okazać efekty wtórne, takie jak wycofywanie się przez spółki z części inwestycji w Chinach i przenoszenie produkcji do innych krajów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA