REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Ludzie rynku

MAREK DIETL, prezes GPW: Rynek trzeba budować w oparciu o siły lokalne

WYWIAD | MAREK DIETL - z prezesem Giełdy Papierów Wartościowych rozmawia Przemysław Tychmanowicz

Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Foto: Archiwum

Kiedy rozmawialiśmy rok temu mówił pan, że w 2019 r. wchodzi z wielką nadzieją. Czy po tym co faktycznie się działo w poprzednim roku czuje pan rozczarowanie albo niedosyt?

Rok 2019 był dla nas generalnie dobry, szczególnie w segmencie towarowym, który zanotował rekordowe wyniki. W 2020 roku liczę również na poprawę w segmencie instrumentów finansowych. Następują korzystne zmiany w otoczeniu, np. planowana jest likwidacja tzw. „suwaka OFE” – w ostatnich dwóch latach miał on negatywny wpływ na wyceny. Skupiamy się przede wszystkim na realizacji strategii #GPW2022, która zakłada rozwój nowych obszarów biznesu. Widzimy, że dzięki GPW Data bardzo dobrze rozwija się segment danych. W tym roku powstaną pierwsze produkty technologiczne, które zaczniemy oferować poprzez powołaną do tego spółkę GPW Tech. Zgodnie z planem uruchamiamy rynek rolny oraz zaczniemy „operacjonalizować” koncepcję rynku odpadów. Ten drugi wpisuje się w unijny model związany z gospodarką w obiegu zamkniętym, a jego podstawowym celem będzie oferowanie funkcji i usług dla rynku odpadów. W założeniu platforma ma być wyłącznie miejscem obrotu i nie będzie powiązana z fizyczną dostawą odpadów. Natomiast kształt i funkcjonalności platformy uzależnione są od zapowiadanych zmian legislacyjnych.

Czy to oznacza, że w kolejny rok znowu wszedł pan z wielkimi nadziejami?

 

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA