Kryptowaluty

Udany rok bitcoina

Najpopularniejsza kryptowaluta osiągnęła w środę nowy rekord. Pod względem stopy zwrotu w 2020 r. bitcoin zdeklasował inne aktywa, z których żadne nie wypracowało trzycyfrowych wzrostów.
Foto: Adobestock

Cena największej cyfrowej waluty wzrosła w środę do około 28,6 tys. USD, co jest nowym rekordem. Tym samym w dwa tygodnie podrożała o blisko połowę, bowiem bariera 20 tys. USD została pokonana po raz pierwszy 16 grudnia. Z kolei cena bitcoina w polskiej walucie wzrosła do ponad 105 tys. zł.

Rok 2020 r. bez wątpienia należał do najpopularniejszej kryptowaluty. Bitcoin zdrożał o około 300 proc., co jest znacznie lepszym wynikiem od akcji czy metali szlachetnych. Dla porównania S&P 500 wzrósł o około 15 proc., Nasdaq o ponad 40 proc., a WIG20 odnotował ujemną stopę zwrotu. Z kolei złoto i srebro zdrożały odpowiednio o około 25 proc. i blisko 50 proc. Według portalu CoinMarketCap ostatnie wzrosty bitcoina spowodowały, że kapitalizacja rynkowa tej kryptowaluty wynosi 518 mld USD.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.