REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Kryptowaluty

Kryptowaluty ugięły się pod rachunkami za prąd

W ciągu kilkunastu miesięcy kryptowalutowa branża w Polsce niemal zniknęła. Kopaczy dusiły rosnące ceny prądu, a prognozy na 2020 rok oznaczają dla nich definitywny koniec działalności.
Foto: Adobestock

– Jakkolwiek by patrzeć, kopanie kryptowalut to branża energochłonna – mówi „Parkietowi" Filip Pawczyński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin. Na świecie działalność ta pochłania w sumie około 140 TWh energii. To mniej więcej tyle samo, co liczące sobie 10,6 mln mieszkańców Czechy.

Branża energochłonna

Jak podkreślają eksperci, w końcu – gdy odejmie się jednorazową inwestycję w sprzęt i infrastrukturę – 90 proc. kosztów działania kopalni kryptowalut stanowią rachunki za prąd. Polscy miłośnicy bitcoina poczuli to już na początku 2018 roku. Z przeprowadzonego wówczas przez analityków firmy Elite Fixtures badania wynikało, że mierzony rachunkiem za prąd koszt wytworzenia w Polsce jednego bitcoina (BTC) dobija 6931 dolarów. W lutym 2018 roku to jeszcze miało sens – rynek wyceniał BTC na 8–10 tys. dol.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA