Kryptowaluty

TVN uderza w polskiego "króla bitcoinów"

W sobotę wieczorem na antenie stacji TVN24 w programie "Superwizjer" został wyemitowany reportaż o giełdzie BitBay. Padają tam bardzo mocne oskarżenia pod adresem Sylwestra Suszka, szefa firmy.

Sylwester Suszek

Foto: parkiet.com

Reportaż Michała Fuji i Patryka Szczepaniaka, dziennikarzy TVN, ma jednoznacznie negatywny wydźwięk, zarówno w kwestii szefa BitBay'a, jak i samego rynku kryptowalut. W materiale bardzo dużo miejsca poświęcone jest na strukturę udziałową giełdy. Okazuje się, że głównymi inwestorami firmy, oprócz Suszka, były osoby powiązane z półświatkiem przestępczym - Marek K. i Roman Ż. Autorzy materiału sugerują w ten sposób, że firma miała powstać za nielegalne pieniądze, a sama platforma ma służyć do prania pieniędzy. Dziennikarze podają również, że przeszłość szefa giełdy ma kilka negatywnych wątków, w tym wyroki za poświadczenie nieprawdy, handel nielegalnym oprogramowaniem i przywłaszczenie. Ponadto pojawia się wątek korupcyjny. Autorom materiału miała zostać zaoferowana łapówka w wysokości 1 mln zł w zamian za nie publikowanie reportażu. W materiale pojawia się zapis głosowy samej propozycji korupcyjnej. Cały reportaż można obejrzeć tutaj:

Co istotne - Sylwester Suszek jest w tym materiale głównym bohaterem i do części zarzutów odnosi się bezpośrednio. Cały materiał skomentował też godzinę po emisji na profilu Facebookowym giełdy, zapewniając, że przedstawione w nim zarzuty są nieprawdziwe, a pieniądze klientów giełdy są bezpieczne. - W związku z publikacją materiału Michała Fuji w „Superwizjerze" TVN oświadczam, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy giełda BitBay, stała się ofiarą bezprawnej prowokacji wymierzonej w osłabienie jej wizerunku. W konsekwencji miało to doprowadzić do upadku bądź przejęcia firmy przez inny podmiot. Dzięki działaniom osłonowym firmy, realizowanym w obszarze bezpieczeństwa jej otoczenia biznesowego ustalono bezsprzeczne fakty, potwierdzone zeznaniami świadków, wskazujące na zbieranie fałszywych materiałów przez Superwizjer TVN – czytamy w oświadczeniu przekazanym portalowi bitcoin.pl. Sylwester Suszek zapowiedział pozwy przeciwko stacji i autorom reportażu. Jego komentarz do sprawy oraz nagranie ze wspomnianego Facebooka można znaleźć tutaj:

Nie da się ukryć, że kaliber przedstawionych w reportażu zarzutów jest bardzo duży i rzuca niemały cień na giełdę i jej prezesa. W mediach społecznościowych zawrzało. Po emisji materiału na profilach giełdy pojawiły się setki komentarzy i większość z nich raczej broniła Sylwestra Suszka, wpisując się w narrację o rzekomej prowokacji, która ma zniszczyć biznes. Pod jednym z Tweetów autora reportażu pojawiła się burzliwa dyskusja, w której brał udział m. in. znany w branży kryptowalutowej Szczepan Bentyn: https://twitter.com/kawecki_maciej/status/1276766711325364224 Wygląda na to, że zapowiadają się długie batalie, i w mediach społecznościowych, i w salach sądowych..

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.