Kryptowaluty

Karta na kryptowalutę

Kartą debetową Visa Crypto będzie można płacić bez konieczności przewalutowania środków z cyfrowej waluty na tradycyjną. To krok do tego, aby już wkrótce kryptowalutą płacić w tradycyjnym sklepie.
Foto: Adobestock

Visa poinformowała że pozwoli na wykorzystanie kryptowalut do rozliczania transakcji w swojej sieci płatniczej. Jest to pilotażowy program opierający się na współpracy z Crypto.com - platformą płatności oraz giełdą kryptowalut. Giełda dołączy do sieci Visa i rozszerzy zasięg swojej kryptograficznej karty debetowej. Pierwszą walutą udostępnioną poprzez kartę Visa Crypto będzie USD Coin - kryptowaluta stablecoin, której wartość jest bezpośrednio powiązana z dolarem amerykańskim. Jeszcze w tym roku Visa planuje rozszerzyć usługę o kolejnych partnerów i - co bardzo prawdopodobne - o kolejne cyfrowe waluty.

W ostatni poniedziałek marca – zaraz po ogłoszeniu współpracy pomiędzy Visą a Crypto.com – wartość bitcoina osiągnęła najwyższy pułap w ciągu ostatnich siedmiu dni. Cena najpopularniejszej kryptowaluty wzrosła o ok. 4,5% do ok. 58 tys. dolarów.

Marcin Wituś, jeden z twórców polskiej giełdy kryptowalut Geco.one przekonuje że model wybrany przez Visę i Crypto.com znacznie upraszcza płatności kryptowalutami. – Tradycyjnie należałoby cyfrową walutę zamienić na pieniądze uznawane za środek płatności w danym banku. To może zdecydowanie zwiększać koszty i mnożyć komplikacje firmom lub indywidualnym klientom z bitcoinami na koncie. Najnowszy krok Visa, który wykorzysta technologię blockchain ethereum, eliminuje potrzebę konwersji cyfrowych monet na tradycyjne pieniądze w celu rozliczenia transakcji. Można sobie wyobrazić, że w ten sposób opłacalna będzie płatność za codzienne czynności, jak np. płatność za zakupy – tłumaczy.

Visa poinformowała również, że nawiązała współpracę z bankiem aktywów cyfrowych Anchorage i już zakończyła pierwszą transakcję USD Coin, która odbyła się pomiędzy Crypto.com, a kontem Visa Ethereum w Anchorage.

Dostawca kart płatniczych zapowiada, że zamierza swój system udostępnić zajmującym się kryptowalutam firmom Fintech i neobankom. To nie koniec udogodnień, bo Crypto.com zapewnia też, że wprowadzi program pożyczek fiducjarnych, aby umożliwić posiadaczom kart wykorzystanie ich zasobów kryptograficznych jako zabezpieczenia tradycyjnych instrumentów finansowych. Pod koniec marca Al Kelly, dyrektor generalny Visa powiedział że jego firma planuje umożliwić bezpośrednie kupowanie Bitcoinów. Wcześniej, bo w lutym, Visa ogłosiła partnerstwo z First Boulevard, cyfrowym neobankiem skupionym na budowaniu pokoleniowego bogactwa dla społeczności afroamerykańskiej.

Mastercard ogłosił na początku tego roku, że jeszcze w 2021 roku będzie akceptował Bitcoina i inne aktywa kryptowalutowe. Firma nie poinformowała jeszcze o tym, o jakie cyfrowe waluty dokładnie chodzi. Wśród kryteriów brany pod uwagę będzie poziom ochrony konsumentów, zapewnienie im prywatności i bezpieczeństwa, przestrzeganie lokalnych przepisów i regulacji oraz stabilność kursowa. Mastercard od wielu lat działa już na rynku kryptowalut. Firma posiada 89 patentów dotyczących technologii blockchain. Wkrótce może je poszerzyć o kolejne blisko 300 rozwiązań.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.