Kryptowaluty

#WykresDnia: Bitcoin traci przez ostrzeżenie

Bitcoin zwiększa straty, ponieważ brytyjski organ nadzoru finansowego FCA wydał bardzo mocne ostrzeżenie dotyczące wzrostu liczby bitcoinów i innych kryptowalut: „Przygotuj się na utratę wszystkich swoich pieniędzy”.
Foto: Adobestock
Foto: pbs.twimg.com

Myślisz o zainwestowaniu w kryptowalutę? Przygotuj się na utratę wszystkich pieniędzy. Takie jest przesłanie brytyjskiego Financial Conduct Authority - Urzędu Nadzoru Finansowego - który w poniedziałek ostrzegł, że inwestycje i produkty pożyczkowe związane z kryptowalutami wiążą się z „bardzo wysokim ryzykiem". „FCA zdaje sobie sprawę, że niektóre firmy oferują inwestycje w kryptowaluty, pożyczki lub inwestycje związane z kryptowalutami, które obiecują wysokie zyski" - powiedział regulator usług finansowych. „Jeśli konsumenci inwestują w tego typu produkty, powinni być przygotowani na utratę wszystkich pieniędzy".

Ostrzeżenie od FCA pojawia się w obliczu gwałtownej zmienności na rynku kryptowalut. Bitcoin i inne wirtualne waluty spadły w poniedziałek, tracąc około 200 miliardów dolarów z łącznej wartości wszystkich kryptowalut. „Nie ma gwarancji, że kryptowaluty mogą zostać zamienione z powrotem na gotówkę. Zamiana kryptowalut z powrotem na gotówkę zależy od popytu i podaży istniejących na rynku" - podkreśla FCA.

Bitcoin osiągnął w zeszłym tygodniu nowe rekordy, osiągając poziom 41 973 USD. Inwestorzy coraz częściej postrzegają aktywa cyfrowe jako zabezpieczenie przed inflacją - podobnie jak złoto - w czasach bezprecedensowych bodźców ze strony rządów. Jednak gwałtowny wzrost liczby bitcoinów skłonił niektórych komentatorów do ostrzeżenia, że ??może to być bańka rynkowa, która wkrótce pęknie. Najcenniejsza kryptowaluta na świecie wzrosła o ponad 300 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Bank of America w niedawnej notatce nazwał to „matką wszystkich baniek". Mania kryptowalut przyciągnęła także czujne oczy organów nadzoru finansowego na całym świecie. Martwią się, że amatorscy inwestorzy mogą zostać wciągnięci tylko w to, że kryptowaluty takie jak Bitcoin stracą na wartości, tak jak Bitcoin zrobił to w 2018 roku. Wspomnienia załamania się ceny Bitcoina od końca 2017 r. do początku 2019 r. - kiedy spadła z prawie 20000 USD do poniżej 4000 USD - ciążą organom regulacyjnym.

„Organ regulacyjny jest wyraźnie zaniepokojony tym, że wysokie ryzyko już nieodłącznie związane z kryptoasetami jest potęgowane przez oszustwa, a także nieuregulowane firmy atakujące konsumentów za pomocą materiałów marketingowych, które podkreślają korzyści, ale nie potencjalną wadę, inwestowania w kryptowaluty", powiedział w poniedziałek Laith Khalaf, analityk finansowy w AJ Bell, cytowany przez CNBC.

FCA zaostrzyła ostatnio kwestie kryptowalut, zakazując sprzedaży krypto pochodnych inwestorom detalicznym. Regulator, który wprowadził nowy rejestr firm zajmujących się kryptowalutami ostrzegł, że firmy działające bez rejestracji popełniają „przestępstwo".

„Podobnie jak w przypadku wszystkich spekulacyjnych inwestycji wysokiego ryzyka, konsumenci powinni upewnić się, że rozumieją, w co inwestują, ryzyko związane z inwestowaniem oraz wszelkie mające zastosowanie zabezpieczenia regulacyjne" - podkreśla FCA.

„W przypadku inwestycji związanych z kryptowalutami konsumenci raczej nie będą mieli dostępu do Rzecznika Praw Obywatelskich ds. usług finansowych (FOS) lub systemu rekompensat usług finansowych (FSCS), jeśli coś pójdzie nie tak" - dodał. „Konsumenci powinni być ostrożni, jeśli kontaktują się z nimi nieoczekiwanie, naciskają na szybkie inwestycje lub obiecują zwroty, które brzmią zbyt dobrze, aby mogły być prawdziwe".

Amerykańska Financial Crimes Enforcement Network w grudniu przedstawiła pomysł, że firmy mogą być zobowiązane do zbierania informacji o posiadaczach portfeli kryptowalut. Prezes Twittera Jack Dorsey, który prowadzi również firmę płatniczą Square, jest jednym z krytyków tego pomysłu, sugerując, że nieuregulowany charakter kryptowalut jest jedną z głównych atrakcji rynku.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.