REKLAMA
REKLAMA

Kryptowaluty

Bessa bessą, ale technologiczne zbrojenie w świecie kryptowalut trwa

Na tytułową tezę wskazują dane z serwisów coincodecap.com oraz cryptomiso.com, pokazujące aktywność programistów.
Foto: Adobestock

W 2018 r. kurs bitcoina spadł o 74 proc. „Ojciec kryptowalut" pociągnął za sobą niemal cały rynek i niektóre alternatywne projekty odnotowały jeszcze większy spadek wyceny. Szkopuł w tym, że cena niekoniecznie musi odzwierciedlać fundamenty. Bo, jak wskazują niektóre dane i wydarzenia, te ostatnie w świecie cyfrowych aktywów mają się całkiem nieźle.

Zmiany w kodzie

Wiele projektów kryptowalutowych, z bitcoinem na czele, działa w modelu open source, co oznacza, że każdy może mieć wgląd w ich kod źródłowy i śledzić zachodzące w nim zmiany. Dzięki temu powstały serwisy, które pokazują ile takich zmian jest wprowadzanych. Nie jest to idealny wskaźnik poprawy fundamentów, ale w pewnym stopniu można go interpretować, jako miernik zaangażowania społeczności w dany projekt. Skoro bowiem twórcy projektu aktualizują kod, to znaczy, że trzymają rękę na pulsie i na bieżąco reagują na to, jak działa kryptowaluta. Wspomniane serwisy, na które powoływała się w ostatnim czasie większość branżowych portali, to Cryptomiso i Coincodecap. Według pierwszego największe zaangażowanie twórców odnotował projekt Insolar (7289 aktualizacji). Zaraz za nim uplasowały się następujące projekty: 0x (7098), Rchain (5584), Tron (5399), Eos (4823), Zuesshield (4362), Nuls (4258), Republic (4321), Zilliqa (4027) i Lisk (3981). Dla porównania, te najbardziej znane – Bitcoin i Ethereum, miały tych zmian znacznie mniej, odpowiednio 1815 i 989.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA