Kryptowaluty

Bitcoin nie przestaje bić rekordów

Kryptowaluty › Platformy niedomagają.
Foto: Bloomberg

Najpopularniejsza kryptowaluta osiągnęła historyczny szczyt na poziomie ponad 41 tys. USD. Ogromny popyt inwestorów spowodował jednak problemy na największej platformie do handlu cyfrowymi walutami w USA. To nie pierwsza taka sytuacja.

Bitcoin w ostatnim czasie z dnia na dzień wspina się na kolejne szczyty. Na początku grudnia wart był niecałe 20 tys., a w czwartek po raz pierwszy w historii przekroczył barierę 40 tys. USD. W piątek nad ranem doszło do korekty i notowania spadły w okolice 37 tys. USD, ale popyt znów zaczął atakować i cena wzrosła w południe do 41,7 tys. USD. Stopa zwrotu od początku 2021 r. wynosi już ponad 40 proc.

Drożejący bitcoin sprawia, że na rynku kryptowalut szybko przybywa aktywnych inwestorów, a liczba transakcji zaczyna powodować problemy techniczne na najpopularniejszych platformach. Problemy z połączeniem mieli w czwartek klienci Coinbase, największej giełdy kryptowalut w USA. Handel był utrudniony przez kilkanaście godzin. To jednak nie pierwszy raz, kiedy platforma ma problemy. W czerwcu, kiedy bitcoin przebił barierę 10 tys. USD, aktywność użytkowników Coinbase wzrosła pięciokrotnie w ciągu czterech minut, co spowodowało przeciążenie. Również trzy miesiące później, kiedy cena wzrosła powyżej 12 tys. USD, Coinbase zmuszona była czasowo wstrzymać handel. Sytuacja powtórzyła się trzykrotnie w październiku i spółka zapowiedziała zwiększenie przepustowości serwerów.

Przypomnijmy, że Coinbase planuje również debiut na giełdzie. Spółka chce wykorzystać ogromne zainteresowanie inwestorów kryptowalu-tami i złożyła w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosek o przeprowadzenie oferty publicznej.

Coinbase nie jest jednak odosobniona w swoich problemach. Binance, inna popularna giełda kryptowalut, również doświadczyła wcześniej za-kłóceń. – Wraz z rozwojem platformy będziemy musieli stawić czoło problemom. Bardzo ciężko pracujemy, aby im zapobiec lub je zminimalizo-wać, ale uważam, że wszystkie giełdy z czasem napotkają problemy systemowe – mówił Changpeng Zhao, prezes Binance. Firma również zapo-wiedziała zwiększenie możliwości technicznych platformy.

Wzrost notowań bitcoina oraz innych cyfrowych walut spowodował, że wartość całego rynku krypto-walut przekracza już 1 bln USD. Według danych CoinGecko bitcoin odpowiada za prawie dwie trzecie war-tości rynkowej wszystkich cyfrowych walut. Na drugim miejscu znajduje się ethereum, które również moc-no zyskuje – od początku roku zdrożało o blisko 70 proc., a przez ostatni rok o blisko 800 proc. Mimo to niektóre prognozy dla kryptowalut nadal są bycze. JP Morgan uważa, że w długim terminie bitcoin może zdrożeć do 146 tys. USD. DOS

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.