REKLAMA
REKLAMA

Kryptowaluty

Kryptonewsy tygodnia: Estońska giełda zaoferuje stokenizowane akcje

Foto: AFP

10 lat od pierwszego bloku | W czwartek 3 stycznia minęła dokładnie dekada, od kiedy w sieci bitcoina wykopano pierwszy blok, emitując w ten sposób pierwsze jednostki kryptowaluty. Pierwszy blok transakcyjny bitcoina nazywany jest „genesis block". Jego autentyczność potwierdza fakt, że Satoshi Nakamoto umieścił w nim nagłówek z czołówki brytyjskiego dziennika „The Times" z 3 stycznia 2009 r.: „The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks".

Start Bakkt znów odroczony | Platforma do handlu cyfrowymi aktywami, w którą zainwestował m.in. operator NYSE – Intercontinental Exchange (ICE), nie zostanie uruchomiona 24 stycznia, jak pierwotnie zakładano. Termin został przełożony na bliżej nieokreśloną przyszłość, a przyczyną zmiany są trwające konsultacje z Komisją Kontraktów Terminowych (CFTC). Ponadto poinformowano, że sukcesem zakończyła się pierwsza runda finansowania projektu. Zebrano 182,5 mln USD od 12 partnerów. Oprócz ICE są w tym gronie m.in. Boston Consulting Group, CMT Digital, Eagle Seven, Galaxy Digital i Pantera Capital.

Indie przychylniejsze kryptowalutom | Lokalny serwis New Indian Express poinformował, że indyjski rząd powołał specjalny zespół do opracowania ram prawnych dla rynku cyfrowych walut. – Mieliśmy już do tej pory dwa spotkania. Wśród uczestników rozmów panuje powszechne przekonanie, że kryptowaluty nie mogą pozostać całkowicie nielegalne. Musimy je zalegalizować, ale pod twardymi warunkami. Dyskusje trwają. Wkrótce będziemy znali więcej szczegółów na ten temat – miał powiedzieć jeden z członków tej komisji. To o tyle zaskakujące, że do niedawna Indie opowiadały się za całkowitą delegalizacją kryptowalut.

Estońska giełda zaoferuje stokenizowane akcje | W przyszłym tygodniu cyfrowa platforma DX Exchange wprowadzi do swojej oferty stokenizowane akcje. Aktywa będą umieszczone w sieci Ethereum, a w celu dostarczenia produktu giełda użyje protokołu NASDAQ do wymiany informacji finansowych (FIX). Ma być to pierwsza platforma oferująca tego typu aktywa, podlegająca regulacjom unijnym. Zgodnie z komunikatem prasowym firmy użytkownicy platformy będą mogli kupować tokeny, które będą zabezpieczone akcjami m.in. Google'a, Facebooka i Amazona.

90 proc. kryptowalutowych projektów to bzdura | Jed McCaleb, współtwórca jednej z bardziej popularnych kryptowalut Stellar, powiedział w wywiadzie dla Yahoo Finance, że bitcoin nie będzie w przyszłości używany przez instytucje finansowe i że większość projektów w tej branży jest bezużyteczna. – Projekty takie jak Tron to śmieci. Lecz ludzie wciąż topią w nich masę pieniędzy – powiedział.

Brytyjski nadzór przygląda się wielu firmom | Chodzi o firmy z branży kryptowalutowej. W związku z wysokim ryzykiem inwestycji w tego typu aktywa nadzorca – Financial Conduct Authority (FCA) – wziął pod lupę 18 firm zajmujących się sprzedażą kryptowalut. Regulator wydał też ostrzeżenia dotyczące dziesiątek przedsiębiorstw podejrzewanych o oszustwa związane z cyfrowymi pieniędzmi. wz

Źródła: cointelegraph.com, coindesk.com, bitcoin.pl, bithub.pl

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA