Analiza techniczna kryptowalut

Jak wygląda sytuacja na wykresach bitcoina, XRP i ethereum? Komentują analitycy.

Aktualizacja: 15.12.2018 13:16 Publikacja: 15.12.2018 13:13

Analiza techniczna kryptowalut

Foto: AdobeStock

Piotr Jaromin, analityk X-Trade Brokers

Bitcoin

Sytuacja techniczna praktycznie nie uległa zmianie od zeszłego tygodnia. Bitcoin zareagował na wyznaczoną w poprzedniej analizie strefę 3300 USD, jednak odbicie nie było zbyt mocne, co sugeruję, że siła sprzedających nadal jest spora. W tym momencie, notowania ponownie dotarły w zakres tej strefy, co biorąc pod uwagę utrzymującą się strukturę coraz niższych dołków i szczytów (nawet na mniejszych interwałach), daje duże prawdopodobieństwo rozwinięcia się kolejnego ruchu spadkowego poniżej 3000 USD. Jeśli bykom udałoby się wybronić, to sygnałem do większej korekty będzie wybicie ostatnich maksimów na poziomie 3600 USD.

Bartosz Sawicki, Kierownik Departamentu Analiz TMS Brokers

XRP

Można powiedzieć, że zmienność na rynku XRP wygasła. Szczególnie gdy zestawimy przebieg notowań z poprzednimi tygodniami dramatycznej przeceny. XRP/USD krążył cały tydzień w dość wąskim paśmie wahań 0,29-0,315 USD. Oznacza to, że wartość kryptowaluty nie odbiegała ani w górę, ani w dół o więcej niż 4 proc. względem poziomu zamknięcia z poprzedniego piątku. W rezultacie obraz techniczny notowań też nie uległ zmianie. Należy jednak zaznaczyć, że brak wyraźnego odbicia po silnym załamaniu (około 50 proc. względem listopadowego maksimum) trzeba postrzegać negatywnie. Obecnie minimum z 7 grudnia, czyli 0,286 USD jest jedynym (i raczej słabym) wsparciem przed letnimi dołkami ustanowionymi poniżej 0,25 USD. Zanegowaniem spadkowego scenariusza byłoby przebicie 0,32 USD. Tak naprawdę, w szerszym horyzoncie, konstruktywniej na notowania XRP można by spojrzeć dopiero po powrocie ponad 0,4 USD, a do tego droga oczywiście jest bardzo daleka.

Piotr Neidek, analityk techniczny DM mBanku

Ethereum 

Sygnałów kupna wciąż nie widać, jednakże prawdopodobieństwo korekty wzrostowej jest obecnie na najwyższym od trzech miesięcy poziomie. W ostatnich dniach doszło do przetestowania strefy lokalnego wsparcia wyznaczonej przez cienie dwóch świeczek doji o długich nogach (82,09 – 84,81 USD), a czwartkowe zamknięcie, obecnie stanowiące najniższe close w tym roku, wypadło powyżej ww. strefy. Widoczne wyprzedanie RSI z pozytywną dywergencję zniechęca do dalszej wyprzedaży kryptowaluty w najbliższym czasie, co w połączeniu ze skrajnym odczytem relacji CENA/MA200_d przemawia na korzyść korekty wzrostowej. Czynnikiem pro-popytowym jest dolne ograniczenie kanału, do którego dotarł kurs i chociaż nie można wykluczyć przełamania ww. formacji i zmiany kąta nachylenia deprecjacji, to jednak testowanie ujemnego wsparcia powinno mieć pozytywne przełożenie na krótkoterminową sytuację techniczną. Z długoterminowego punktu widzenia nadrzędnym celem nadal pozostaje strefa 23USD dlatego też Big Picture pozostaje spadkowy na kolejne miesiące.

Kryptowaluty
Polityczna rozgrywka wokół cyfrowego dolara
Kryptowaluty
Bitcoin na rozdrożu
Kryptowaluty
Chcesz być „certyfikowanym ekspertem kryptowalutowym”? Wystarczy 11 godzin i 229 dolarów
Kryptowaluty
Bitcoin opuszcza strefę rekordów, coraz głośniej o bańce
Kryptowaluty
#WykresDnia: Bitcoin przebił pułap 73 tys. dolarów
Kryptowaluty
#WykresDnia: Bitcoin „pożre” złoto: ma jego zalety i nie ma jego wad