REKLAMA
REKLAMA

Kredyty i pożyczki

Coraz większe kredyty mieszkaniowe

Najszybciej w Łodzi a najwolniej w Warszawie urosła w ubiegłym roku średnia wartość nowego kredytu mieszkaniowego.
Foto: Adobestock

Analitycy Biura Informacji Kredytowej zbadali czy wzrost cen na rynku nieruchomości może mieć wpływ na dynamikę wartości udzielanych kredytów mieszkaniowych. W tym celu zestawili dane o wartości mieszkaniowych zobowiązań kredytowych z BIK oraz ceny nieruchomości pochodzące z Bazy Cen Nieruchomości Cenatorium (dotyczące ośmiu miast Polski z IV kwartałów w lat 2014–2018).

Czytaj także: Mieszkanie na kredyt. Jak je sprzedać?

Z danych BIK wynika, że średnia wartość udzielonych w IV kwartale 2018 r. kredytów mieszkaniowych w ośmiu miastach Polski (Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Gdańsk, Lublin, Łódź, Olsztyn) wynosiła 341 tys. zł.

Najwyższe zobowiązanie udzielone było w Warszawie na wartość 397,55 tys. zł, a najniższe – w Olsztynie na kwotę 261,97 tys. zł, w Lublinie było to 277,1 tys. zł a w Łodzi 269,65 zł. W pozostałych pięciu miastach średnia wartość zaciągniętego kredytu przekraczała 300 tys. zł.

Przyjmując 20-proc. wkład własny, średnia wartość kupionej nieruchomości w Warszawie, z wykorzystaniem kredytu mieszkaniowego, wynosiła w IV kwartale 2018 r. 477 tys. zł.

Na wykresie przedstawiono zmianę średniej wartości kredytów mieszkaniowych udzielonych w latach 2014–2018 w analizowanych ośmiu miastach. W IV kwartale 2018 r. najniższą roczną dynamikę średniej wartości udzielonego kredytu mieszkaniowego odnotowano w Warszawie (tylko 3,5 proc.), najwyższą zaś w Łodzi (17,8 proc.). W poprzednich latach dynamiki były inne, w czołówce były też Olsztyn i Poznań czy Warszawa.

W ubiegłym roku w Warszawie najwyższą dynamikę zmiany ceny odnotowały mieszkania do 35 mkw. (+14 proc.) a najniższą – między 70 a 80 mkw. (+4 proc.). Natomiast w Łodzi najniższą dynamikę wzrostu odnotowały mieszkania o metrażu 80–100 mkw. – 8 proc. Najwyższą (ponad 20 proc.) łódzkie mieszkania o powierzchni 35–40 mkw. oraz powyżej 100 mkw.

Foto: materiały prasowe

Na dynamikę wartości średniej kwoty udzielanego kredytu mieszkaniowego, poza wzrostem cen nieruchomości, wpływają również inne czynniki, do których należą m.in posiadanie oszczędności oraz sprzedaż innych aktywów nieruchomościowych, które zwiększają wkład własny. Nie dotyczy to zazwyczaj osób młodych kupujących pierwsze mieszkanie, w przypadku których wkład własny jest zazwyczaj na poziomie 10-20 proc.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA