Kongres Parkietu

Co czeka rynki i gospodarkę? [na żywo]

Uznani eksperci, inwestowanie, gospodarka, nieruchomości, akcjonariusze, fintechy… To wszystko już dzisiaj na Kongresie „Parkietu”. Początek o 10.00. Zapraszamy na transmisję live!
parkiet.com

Michał Kobza z GPW zadeklarował, że Giełda jest gotowa pomóc innym emitentom w uruchamianiu programów dla inwestorów. A czy sama taki program może uruchomić? Warto przypomnieć, że w ofercie publicznej akcji GPW wzięło udział ponad 300 tys. osób. – Myśleliśmy o takim programie, być może coś uda w tej kwestii zrobić – stwierdził przedstawiciel GPW.

- Ponad połowa osób, które są członkami programu "Orlen w Portfelu" nie miało wcześniej akcji PKN Orlen - twierdzi Michał Perlik, dyrektor biura projektów strategicznych PKN Orlen. - Do tego około połowa z tych osób wcześniej nie miała rachunku maklerskiego – dodaje.

- Każdy akcjonariusz jest na wagę złota - mówi w kontekście programów lojalnościowych Michał Kobza, dyrektor działu rozwoju rynku GPW. - Jeśli nie będzie więcej takich programów, to pewnych osób nie zachęcimy do giełdy - dodaje.

Czy jest zainteresowanie edukacją na temat rynku kapitałowego przy okazji programów dla akcjonariuszy? – Na stronę programu „Orlen w Portfelu”, gdzie większość materiałów dotyczy edukacji, weszło 40 tys. osób, co już dobrym dowodem na to, że takie zainteresowanie jest – mówi Przemysław Barankiewicz z CFA Poland.

– Mamy już cztery domy maklerskie, za pośrednictwem których można się zarejestrować w programie „Orlen w Portfelu”, a w tym roku dołączy jeszcze jeden i w ten sposób program będzie dostępny dla ponad połowy wszystkich rachunków w Polsce – mówił Michał Perlik z PKN Orlen.

Panel o programach emitentów dla akcjonariuszy poprzedziła prezentacja Michała Masłowskiego ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych o klubach akcjonariusza w spółkach francuskich. Okazuje się, że np. w Air Liquide zarejestrowani inwestorzy otrzymują o 10 proc. wyższą dywidendę!

Teraz czas na dyskusję z udziałem Michała Masłowskiego, Przemysława Barankiewicza z CFA Poland, Michała Kobzy z GPW, a także Michała Perlika, dyrektora w PKN Orlen.

Kolejna debata dotyczy programów lojalnościowych jakie firmy notowane na GPW oferują swoim akcjonariuszom.

Czy fintechy mogą się finansować poprzez platformy crowdfundingowe? Przykładem, że jest to możliwe, jest Revolut. – Przykładowo na platformie Seeders chęć zainwestowania w Revolut zgłosiło 40 tysięcy osób. Część z nich już wyszła z inwestycji, a inni nadal pomnażają kapitał – mówił Stefan Bogucki, przedstawiciel Revoluta, brytyjskiego fintechu bardzo popularnego też na polskim rynku.

– W przypadku Revoluta crowdfunding udziałowy pozwolił zbudować zaufanie do tego modelu biznesowego. A niski poziom zaufania to jest coś, z czym się mierzymy w Polsce – dodała Magdalena Borowik, doradca przewodniczącego KNF. – Crowdfunding to też jest domena fintechów. Jest to nowy sposób, by przyciągnąć młodych ludzi – podsumował Sławomir Panasiuk z KDPW.

Rynek publiczny jest dla spółek, które przynoszą zyski - twierdzi Sławomir Panasiuk, wiceprezes KDPW.

- Udział państwa w strategicznych segmentach rozwoju infrastruktury jest czymś pożądanym - twierdzi Magdalena Borowik, doradca przewodniczącego KNF, uczestnik debaty o polskich fintechach.

Uczestnicy dyskusji o fintechach rozmawiają o barierach dla takich podmiotów. – Barierą jest zawsze dobry pomysł. Jeśli jest dobry pomysł, to znajdzie się finansowanie i będzie można go zrealizować – stwierdził Sławomir Panasiuk, wiceprezes KDPW.

– Nie przeciwstawiałbym fintechów tradycyjnym przedsiębiorstwom finansowym, bankowym. Te przedsiębiorstwa będą się przekształcały w fintechy i to, że mają kapitał, to dobrze, bo mogą ten kapitał inwestować – dodaje Sławomir Panasiuk.

- Banki starają się stawać zwinnymi organizacjami, bo czują, że rynek może im uciec - zauważa Jakub Wrede, prezes Cashy podczas debaty na temat polskich fintechów. - Dla polskich fintechów współpraca z bankami, które często należą do międzynarodowych grup kapitałowych, może być oknem na świat - dodaje Jakub Wrede.

Po dyskusji o inwestycjach w nieruchomości zapraszamy na debatę o polskich fintechach. Czego potrzebują do rozwoju? Jak mogą zdobyć rynek globalny?

- Prognozami demograficznymi należy się martwić, ale mam wrażenie, że dotyczą one populacji Polaków a nie Polski. Cztery lata temu zagraniczni najemcy stanowili około 6 proc. naszych klientów. Dziś jest to bliżej 20 proc. – szacuje Artur Kaźmierczak, partner współzarządzający w Grupie Mzuri.

- Potencjalny inwestor w condohotel powinien zastanowić się nad oferowaną stopą zwrotu. Reklamy zakładające 7 proc. zysku z condohoteli są podejrzane, bo budowy można finansować znacznie taniej - zauważa Jan Wróblewski, współzałożyciel Zdrojowa Invest & Hotels. - Uważajmy też na "gwarancje zysku" oraz sprawdzajmy partnerów i to, czy już zarządzają jakimiś obiektami - radzi Wróblewski.

- Wzrosty cen na rynku nieruchomości nie są szaleńcze - najczęściej wynoszą kilka procent rocznie. Dane zawyża m.in. Gdańsk, gdzie znów mamy kilkunastoprocentową zwyżkę - szacuje Barbara Bugaj, starszy analityk ds. rynku nieruchomości z Cenatorium.

- Nie doceniałem popytu na mieszkania. Ludzie po prostu chcą kupować mieszkania. Chętnych nie brakuje, co oznacza, że mieszkania mogą być jeszcze droższe. Nie dojdzie tu do rewolucji, choć możliwe jest spowolnienie – komentuje Marcin Krasoń z Obido. Ale jeśli ktoś liczy, że za kilka lat kupi mieszkanie np. 30 proc. taniej niż dziś, to jest to możliwe tylko za sprawą takich czynników jak wojna czy wyjście z Polski z Unii Europejskiej. Oczywiście wszystko jest możliwe, co pokazuje np. brexit – dodaje Krasoń.

Debatę na temat rynku nieruchomości poprzedza wystąpienie Iwony Sroki, członka zarządu Murapolu. - W przyszłym roku, mimo niższego wzrostu gospodarczego i nieco wyższego bezrobocia niż w 2019 r., pensje i wynagrodzenia będą kształtować się nadal na wysokich poziomach - analizuje Sroka. - Uważamy, że ceny mieszkań będą nadal rosnąć. Dynamika wzrostu cen mieszkań może nieco wyprzedzać tempo wzrostu wynagrodzeń - dodaje członek zarządu Murapolu.

Za nami dyskusja mistrzów z "Loży Parkietu", przed nami debata  o inwestycjach w nieruchomości. Zyski z nieruchomości. Dokąd zmierza rozpędzony rynek? Jak na nim inwestować?

- W ostatnich miesiącach WIG 20 najsilniej koryguje z kursem juana do dolara i z Hang Seng – zauważa Wojciech Białek. Jego zdaniem to może być wynik obaw przed kryzysem w Chinach. – Ja kiedyś wyliczyłem, że Chińska Republika Ludowa nie przetrwa dekady – dodał Białek. Zaznacza on jednak, że obecnie Chiny trzymają się mocno i że prawdopodobne jest wstępne porozumienie handlowe między USA a Chinami. Jeśli Trump zostanie wybrany na drugą kadencję, to powinien zaostrzyć politykę gospodarczą wobec Chin.

- Powinno być więcej zachęt podatkowych do inwestowania – uważa prof. Krzysztof Borowski. - Problem dla rynku jest również brak edukacji finansowej Polaków. Ludzi od inwestowania na giełdzie odciąga rynek nieruchomości. –  Po co trzymać pieniądze na giełdzie, gdy rosną tylko wybrane spółki a reszta jest w trendzie bocznym. Na rynku nieruchomości ceny rosną po 15-20 proc., mogę kupić, wynająć i na tym zarobić – tłumaczy zachowanie inwestorów.

Wojciech Białek mówi, że oczekuje na wiosnę rekordu WIGu. – Ale to będzie pułapka – dodaje Białek.

- Gdyby hossa w Stanach miała się odwrócić musiałoby to być pół roku do roku zmiany trendu. To nie będzie tak, że po jednej sesji zacznie się pionowy spadek – stwierdził Krzysztof Borowski, profesor SGH. Jego zdaniem minie jeszcze trochę czasu, zanim pieniądze z rynku amerykańskiego zaczną przepływać na rynki wschodzące. Wskazuje on, że spowolnienie gospodarcze jest już w cenach na rynku.

- Ja sam na wiosnę oczekuję WIGu na nowych rekordach, ale fakt, że sentyment jest już na tak dużym poziomie, jest dla mnie sygnałem, że rynkiem musi jeszcze trochę poszarpać – powiedział Wojciech Białek, analityk i bloger.

- Wydaje mi się, że w perspektywie 6-12 miesięcy będziemy wyżej – uważa Sobiesław Kozłowski, analityk Noble Securities. Jego zdaniem indeks małych spółek prezentuje się dobrze, a w przypadku indeksu dużych spółek „jesteśmy trybem w maszynie globalnych nastrojów”. – Jeżeli debiut Aramco nastąpi do 12 grudnia, to będzie rewizja indeksów MSCI i może być wtedy lokalny dołek – przewiduje Kozłowski.

Za nami pierwszy panel dyskusyjny dotyczący perspektyw gospodarczych. Za chwilę rozpoczynamy kolejny – „Mistrzowie inwestowania – pomysły na zyski na najbliższe miesiące i kwartały”. To inaczej  Loża Parkietu na żywo, ponieważ uczestnikami dyskusji będą osoby znane z naszego cyklicznego programu – analityk i bloger Wojciech Białek, prof. SGH Krzysztof Borowski i Sobiesław Kozłowski z Noble Securities.

Pierwszy panel zakończyliśmy pytaniem, czy źródłem kryzysu mógłby być gwałtowny wzrost cen ropy naftowej. – Generalnie nie, bo mamy nadpodaż w stosunku do popytu. Możliwe są fluktuacje, ale wynikające z nieskoordynowania polityki gospodarczej w sferze finansów i w sferze realnej. Ale ogólnie obaw nie ma. Długoterminowe projekcje mówią o cenie ropy w okolicach 65 dolarów – uspokajał Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.

- Czynnikiem, który w aspekcie wojny handlowej mógłby zdewastować europejską gospodarkę, jest wprowadzenie przez Stany Zjednoczone ceł na samochody z Europy – przyznaje Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ podczas debaty o perspektywach gospodarki. Jak szacuje Tarnawa, eksport aut to przynajmniej 0,2 pkt proc. niemieckiego PKB, a także około jednej trzeciej nadwyżki w handlu Europy z USA. – Nie zakładam jednak tego w scenariuszu bazowym – dodaje Tarnawa.

Na początek tegorocznego Kongresu "Parkietu" Marcin Mrowiec, ekonomista Banku Pekao o prognozach na przyszły rok. Czy czeka nas kryzys? - Przyszły rok będzie raczej okresem szorowania gospodarki po dnie. Dojdzie do złagodzenia polityki monetarnej oraz konfliktów handlowych - Donald Trump przed wyborami nie będzie intensyfikował działań w tej sprawie. Prognozy gospodarcze są jednak bardzo niskie, a ryzyka asymetryczne - ocenia Mrowiec.

Czy świat i Polskę czeka kolejny kryzys – ekonomiści i szefowie firm o perspektywach gospodarki.

Metale czekają na ożywienie.

Przed nami pięć paneli dyskusyjnych na tematy ważne nie tylko dla inwestorów, w których udział wezmą najlepsi w kraju ekonomiści i analitycy giełdowi, szefowie i członkowie zarządów spółek, eksperci w swoich dziedzinach. Dyskusje moderują dziennikarze „Parkietu", znani również z programu #PROSTOzPARKIETU. Kongres „Parkietu" odbywa się w warszawskim wieżowcu Warsaw Spire.

Poniżej prezentujemy program i aktualności z Kongresu.

Co nas dziś czeka? Oto plan dnia:

10.00 | Rozpoczęcie Kongresu „Parkietu" i panel dyskusyjny:

Czy świat i Polskę czeka kolejny kryzys – ekonomiści i szefowie firm o perspektywach gospodarki

Moderator: Grzegorz Siemiończyk, „Parkiet"

Uczestnicy:

Adam Czyżewski, główny ekonomista, PKN Orlen

Władysław Grochowski, prezes, Arche

Andrzej Kensbok, prezes KGHM International, dyrektor naczelny ds. projektów strategicznych, KGHM Polska Miedź

Marcin Mrowiec, główny ekonomista, Bank Pekao

Piotr Soroczyński, ekonomista Krajowa Izba Gospodarcza

Łukasz Tarnawa, główny ekonomista, BOŚ

11.10 | Panel dyskusyjny:

Mistrzowie inwestowania – pomysły na zyski na najbliższe miesiące i kwartały

„Loża Parkietu" na żywo

Moderator: Piotr Zając, „Parkiet"

Uczestnicy: Wojciech Białek, analityk rynków finansowych

Krzysztof Borowski, prof. SGH

Sobiesław Kozłowski, ekspert, Noble Securities

12.20 | Panel dyskusyjny:

Zyski z nieruchomości. Dokąd zmierza rozpędzony rynek? Jak na nim inwestować?

Moderator: Adam Roguski, „Parkiet"

Uczestnicy:

Barbara Bugaj, starszy analityk ds. rynku nieruchomości, Cenatorium

Marcin Pabijanek, założyciel Social.Estate

Artur Kaźmierczak, partner współzarządzający, Grupa Mzuri

Marcin Krasoń, head of pr and communication, Obido

Iwona Sroka, członek zarządu, Murapol

Jan Wróblewski, współzałożyciel Zdrojowa Invest & Hotels

13.40 | Panel dyskusyjny:

Najlepsze polskie fintechy. Czego potrzebują do rozwoju? Jak mogą zdobyć rynek globalny?

Moderator: Maciej Rudke, „Parkiet"

Uczestnicy:

Stefan Bogucki, PR & community manager, Revolut

Magdalena Borowik, doradca przewodniczącego KNF

Sławomir Panasiuk, wiceprezes, KDPW

Krzysztof Rożko, założyciel, wspólnik i radca prawny, kancelaria Krzysztof Rożko i Wspólnicy

Jakub Wrede, prezes, Cashy

Łukasz Wierdak, investment partner, private equity, MCI Capital

14.50 | Panel dyskusyjny:

Drobny inwestor ważny dla spółek – programy lojalnościowe dla akcjonariuszy

Moderator: Przemysław Tychmanowicz, „Parkiet"

Uczestnicy:

Przemysław Barankiewicz, wiceprezes, CFA Society Poland

Michał Kobza, dyrektor działu rozwoju rynku, GPW w Warszawie

Michał Masłowski, wiceprezes, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Michał Perlik, dyrektor biura projektów strategicznych PKN Orlen

Kongres „Parkietu" nie byłby możliwy bez wsparcia naszych Partnerów i Patronów. Dziękujemy!

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.