REKLAMA
REKLAMA

Kongres Parkietu

Szykują się nowe programy dla drobnych akcjonariuszy

Dziś programy lojalnościowe dla inwestorów indywidualnych funkcjonują w PKN Orlen i Enerdze. W 2020 r. prawdopodobnie wprowadzą je KGHM i PZU. Zaawansowane analizy trwają w PGNiG i Tauronie.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, już rok temu informował, że koncern będzie systematycznie zwiększał liczbę aktywności kierowanych do inwestorów indywidualnych. „Orlen w portfelu” to obecnie jeden ze sztandarowych pomysłów spółki w tym zakresie.

Foto: materiały prasowe

Spośród największych firmy notowanych na GPW program lojalnościowy dla swoich akcjonariuszy prowadzą obecnie tylko dwie spółki. Rok temu zainaugurował go PKN Orlen, a we wrześniu tego roku Energa. Płocki koncern w pierwszym etapie programu „Orlen w portfelu" zaproponował akcjonariuszom posiadającym przez co najmniej miesiąc minimum 50 akcji spółki rabaty na paliwa i ofertę pozapaliwową na prawie 1,8 tys. krajowych stacji. Od tego czasu na udział w nim zdecydowało się ponad 2,5 tys. osób. Z kolei wiosną koncern ruszył z Akademią Inwestowania, programem edukacyjnym, z którego mogą skorzystać wszyscy chcący poszerzyć swoją wiedzę o rynku kapitałowym i bezpiecznym inwestowaniu na giełdzie.

– W przypadku PKN Orlen najbardziej oczywistą formą docenienia akcjonariuszy detalicznych było udostępnienie im rabatów. Po tym jak licznie i chętnie spotykają się z nami przy okazji różnych wydarzeń organizowanych w całej Polsce, trudno jednak nie odnieść wrażenia, że to właśnie edukacja i możliwość lepszego poznania spółki ma dla nich największe znaczenie – informuje PKN Orlen. Jako przykład biuro prasowe koncernu podaje pierwszy w historii firmy Dzień Inwestora Indywidualnego, podczas którego około 130 gości miało możliwość m.in. dowiedzieć się więcej o przetwórstwie ropy czy zobaczyć na żywo zakład rafineryjno-petrochemiczny w Połocku.

Wymierne korzyści

Aby wziąć udział w programie „Energa w Akcji!", trzeba spełnić dwa warunki: utrzymać przynajmniej 500 akcji spółki przez minimum sześć miesięcy na rachunku w BM PKO BP i wypełnić formularz u jednego z partnerów programu. – Dzięki temu inwestor zyskuje dostęp do szerokiego katalogu korzyści. Jako spółka grająca znaczącą rolę w sektorze OZE chcemy zaprosić inwestorów indywidualnych do indywidualnego wsparcia rozwoju polskich źródeł odnawialnych, oferując uczestnikom programu m.in. do 10 proc. zniżki na naszą kompleksową usługę montażu instalacji fotowoltaicznej do 10 kWp – podaje biuro prasowe Energi.

W przyszłym roku programy lojalnościowe dla akcjonariuszy mogą uruchomić KGHM i PZU. – Chcemy, aby uczestnictwo w proponowanych przez nas programach budowało wartość dla nas i naszych interesariuszy, stanowiło impuls dla inwestorów do poszerzenia wiedzy o nas i o sektorze, w którym działamy – mówi Janusz Krystosiak, dyrektor departamentu relacji inwestorskich KGHM. Dodaje, że koncern zamierza wychodzić naprzeciw oczekiwaniom uczestników rynku, szanując przede wszystkim ich prawa, interes spółki i jednocześnie przestrzegając zasad transparentności i równego traktowania uczestników rynku.

– Na tym etapie nie chcemy zdradzać szczegółów i założeń programu, którego wprowadzenie rozważamy. Można za to powiedzieć, że myśl przewodnia dobrego programu dla akcjonariuszy powinna być taka, aby korzyści z uczestnictwa w nim były wymierne i pozwoliły na włączenie akcjonariuszy spółki w jej cały ekosystem klientów i interesariuszy – twierdzi z kolei Damian Ziąber, rzecznik prasowy PZU.

Argumenty za i przeciw

Zaawansowane prace trwają też w kilku innych spółkach. – PGNiG analizuje wdrożenie programu lojalnościowego. Dopiero po jej zakończeniu wybierze rozwiązanie, które będzie miało największe znaczenie dla akcjonariuszy PGNiG – informuje biuro prasowe koncernu. Dodaje, że aby programy lojalnościowe dla akcjonariuszy odniosły sukces, konieczna jest edukacja osób w zakresie świadomego inwestowania na rynku kapitałowym.

– Aktualnie prowadzimy wstępne prace nad koncepcją wprowadzenia w przyszłości programu lojalnościowego dla naszych akcjonariuszy. Wydaje się, że istotne znaczenie dla powodzenia tego typu programów ma współpraca z instytucjami zrzeszającymi inwestorów indywidualnych – twierdzi Łukasz Ciuba, p.o. kierownika biura prasowego Tauronu. Przypomina, że w latach 2010–2012 w koncernie funkcjonował program, który zapewniał rabat na zakup prądu.

Analizy, rozważania czy chociażby obserwację rynku w zakresie wprowadzenia programów lojalnościowych prowadzą też inne firmy. Są jednak i takie, które mówią wprost, że nie planują tego typu akcji. Jako argumenty podają m.in. dążenie do równego traktowania wszystkich swoich akcjonariuszy i klientów, brak zgłoszeń od inwestorów, koncentrację na budowaniu trwałej wartości firmy dla wszystkich udziałowców czy mały udział inwestorów indywidualnych w akcjonariacie.

Programy lojalnościowe szansą na rozruszanie rynku?

Foto: GG Parkiet

Podczas „Kongresu Parkietu" nie może zabraknąć oczywiście dyskusji uwzględniających sytuację inwestorów indywidualnych na rynku kapitałowym. Temat ten nabiera szczególnego znaczenia w kontekście programów lojalnościowych dla akcjonariuszy, które pojawiają się na warszawskiej giełdzie. Szlaki przetarł PKN Orlen, który dla inwestorów indywidualnych, posiadających akcje koncernu, proponuje m.in. zniżki na paliwo i ofertę pozapaliwową. PKN Orlen przy okazji edukuje także inwestorów. Panelistów, wśród których są: Iwona Waksmundzka-Olejniczak (PKN Orlen), Przemysław Barankiewicz (CFA Society), Michał Kobza (GPW) i Michał Masłowski (SII), zapytamy m.in., czy programy lojalnościowe mogą być skutecznym elementem edukacji i rozwoju rynku kapitałowego, czego inwestorzy oczekują od spółek, a czego spółki od inwestorów, a także czy programy benefitowe mogą zmienić postrzeganie spółki przez inwestorów.

Start dyskusji zaplanowany jest na godz. 14.50. PRT

Iwona Waksmundzka-Olejniczak dyrektor w PKN Orlen

Z grupą PKN Orlen związana od 2018 r. Jest dyrektorem wykonawczym ds. strategii i relacji inwestorskich.

Przemysław Barankiewicz wiceprezes CFA Society Poland

Wiceprezesem CFA Society Poland jest od grudnia 2013 r. W przeszłości związany m.in. z Bonnier Business Polska.

Michał Kobza dyrektor działu rozwoju rynku GPW

Z GPW związany jest od 2008 r. Wcześniej zdobywał doświadczenie na rynku funduszy hedgingowych.

Michał Masłowski wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

Od lat związany z SII, które stoi na straży praw inwestorów indywidualnych na rynku kapitałowym.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA