REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje alternatywne

Kaprys Opla

Gdy Opel Manta zadebiutował w 1970 r., zrobił furorę. Sportowy nieduży wóz miał tylko jednego liczącego się rywala – Forda Capri.
Oto Opel Manta A z 1975 r., który czeka na nowego właściciela.
Archiwum

Opel i Ford zawsze rywalizowały w Europie. Mające amerykańskie korzenie marki (Opel należał do General Motors, spółka Ford of Europe wciąż pozostaje częścią koncernu Ford Motor Company) przeniosły zmagania także na Stary Kontynent. Tu kilka zdań wyjaśnienia. Niemiecki Opel to przedsiębiorstwo założone przez Adama Opla już w 1862 r., w Rüsselsheim. Produkowało najpierw maszyny do szycia, potem rowery. Motoryzacją firma zainteresowała się pod koniec XIX wieku. Pierwszy model tej marki – Opel-Patent-MotorWagen, z podwoziem firmy Lutzmann, zaprezentowano w 1899 r. Amerykański GM stał się właścicielem Opla już w 1929 r., zatem ich wspólna historia była bardzo długa. W 2017 r. niemiecką markę przejął francuski koncern PSA (Peugeot/Citroen).

Zatem w Niemczech i całej Europie Opel i Ford celowały zazwyczaj w te same grupy klientów. Gdy więc ten ostatni pokazał światu w 1969 r. model Capri, Opel szybko odpowiedział Mantą. Zaiste byli to godni siebie rywale. Manta formalnie zastąpiła w gamie kultowego GT (choć produkowano go jeszcze trzy lata po jej premierze). Był to dwudrzwiowy sportowy samochód z nadwoziem zaprojektowanym przez Erharda Schnella. Wiele podzespołów dzielił z Oplem Asconą, który debiutował niemal równocześnie z Mantą. Ta doczekała się dwóch generacji. Manta A była wytwarzana w latach 1970–1975, tylko jako coupé, a generacja B od 1975 do 1988 r. Obok coupé dostępny był też trzydrzwiowy hatchback. Auto napędzały silniki o mocy od 60 do 105 KM, współpracujące z czterobiegową skrzynią manualną lub trzybiegowym automatem.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA