Powiew lata w mroźną zimę

Wyobraźcie sobie, że zamiast ciepłej czapki wkładacie słomkowy kapelusz, nie szukacie puchowej kurtki, wystarczy lekka lniana koszula. Nie musicie też skrobać szyb – zresztą Fiat 500 Spiaggina Boano ma tylko jedną, z przodu. Po prostu siadacie za kółko i ruszacie ku zachodzącemu nad morzem słońcu.

Publikacja: 13.01.2024 18:10

Ekscentryczny Fiat 500 Spiaggina Boano jest dziełem Mario Boano z Carrozzeria Ghia.

Ekscentryczny Fiat 500 Spiaggina Boano jest dziełem Mario Boano z Carrozzeria Ghia.

Foto: Fot. RM Sotheby’s

Osobiście potrzebuję czasem takiej wizji w środku zimy. Na przykład odwożąc rano dzieci do szkoły przy -17 stopniach Celsjusza.

Dobrze wtedy myśleć o lecie, włoskich wakacjach. Pogrążony w tym nastroju znalazłem wyjątkową propozycję na dziś – unikatowy model Fiata, którym swego czasu jeździł sam Gianni Agnelli, wieloletni prezes marki. Przybliżmy nieco tego wyjątkowego przedsiębiorcę.

To jeden z zaledwie dwóch zbudowanych egzemplarzy tego samochodu. Ten należał do Gianniego Agnellego

To jeden z zaledwie dwóch zbudowanych egzemplarzy tego samochodu. Ten należał do Gianniego Agnellego – prezesa Fiata.

Fot. RM Sotheby’s

Gianni, a właściwie Giovanni Agnelli (1921–2003), dostał imię po dziadku, który był założycielem przedsiębiorstwa FIAT. Nazwa jest akronimem powstałym od Fabbrica Italiana Automobili Torino (Włoska Fabryka Samochodów w Turynie).

To koncern o ogromnej tradycji motoryzacyjnej. Został założony w 1899 r., pierwszy model zadebiutował już rok później. Giovanni Agnelli senior szefował firmie do śmierci w 1945 r., potem stery przejął jego wnuk z pominięciem swego ojca, który zginął tragicznie dziesięć lat wcześniej. Gianni poprowadził Fiata ku wielkości, jego przedsiębiorstwo odpowiadało za ponad 3 proc. siły roboczej we Włoszech.

Plażowe auto jest urocze i nadal w oryginal- nym stanie.

Plażowe auto jest urocze i nadal w oryginal- nym stanie.

Fot. RM Sotheby’s

Niewątpliwie był jednym z największych przemysłowców XX wieku. I najbogatszym człowiekiem w nowożytnej historii Włoch. Słynął z charyzmy i ekstrawagancji, był właścicielem klubu piłkarskiego Juventus FC i ikoną stylu.

I taki też jest samochód, który powstał na jego zamówienie w 1958 r. Ekscentryczny Fiat 500 Spiaggina Boano jest dziełem Mario Boano z Carrozzeria Ghia. Agnelli zlecił produkcję tylko dwóch egzemplarzy. Ręcznie wykonane arcydzieła, bazujące na płycie podłogowej i elementach mechanicznych skromnego Fiata Nuovo 500, wyróżniały się zawadiackim, otwartym nadwoziem, pozbawionym bocznych drzwi. Jeszcze bardziej zaskakują drewniane elementy wykończeniowe, wiklinowe, plecione przednie siedzenia i pluszowa tylna kanapa. Ten wakacyjny wóz to ewidentnie spełnienie jakiejś fantazji!

W wykończeniu użyto drewna, m.in. w progach i zderzakach.

W wykończeniu użyto drewna, m.in. w progach i zderzakach.

Fot. RM Sotheby’s

Samochód został opisany w magazynie „Vogue”, wywołując sporo pozytywnych reakcji, i zapoczątkował modę na samochody plażowe („spiaggina” to po włosku „plaża”), dobrze oddające słynne motto „La dolce vita” – „słodkie życie”. Jeden z dwóch Fiatów został podarowany Arystotelesowi Onassisowi, natomiast drugim cieszył się sam Agnelli.

Służył mu do zabawiania przyjaciół i dygnitarzy w spektakularnej Villi Leopolda w Villefranche-sûr-Mer we Francji. 31 stycznia na aukcji w Paryżu zostanie wystawiony jedyny zachowany do dziś egzemplarz, którym jeździł prezes Fiata, a potem podarował go swojemu kierowcy. Spiaggina Boano został niedawno odkryty przez znanego kolekcjonera z Turynu, jest wciąż w oryginalnym, nadal bardzo dobrym stanie.

Szacuje się, że cena wyniesie nawet 290 tys. euro. Czy tyle jest warte poczucie, jak smakuje słodkie życie?

Wnętrze z plecionymi fotelami i pluszową kanapą dowodzi fantazji twórcy.

Wnętrze z plecionymi fotelami i pluszową kanapą dowodzi fantazji twórcy.

Fot. RM Sotheby’s

Parkiet PLUS
100 lat nie kończy historii złotego, ale zbliża się czas euro
Parkiet PLUS
Dobrze, że S&P 500 (trochę) się skorygował po euforycznym I kwartale
Parkiet PLUS
Szukajmy spółek, ale też i inwestorów
Parkiet PLUS
Wynikowi prymusi sezonu raportów
Parkiet PLUS
Złoty – waluta, która przetrwała największe kataklizmy
Parkiet PLUS
Dlaczego Tesla wyraźnie odstaje od reszty wspaniałej siódemki?